"Wykrwawianie się może potrwać". Generał Drewniak o "najgorszym scenariuszu" walki o Donbas
Ofensywa sił rosyjskich w Ukrainie od wielu dni koncentruje się w Siewierodoniecku, mieście w obwodzie ługańskim. Walki toczą się dynamicznie. Ukraińcom udało się z powrotem odbić część miasta, jednak według ostatnich doniesień ich sytuacja znowu się pogarsza. - Te walki są bardzo trudne i skończą się tym - nieważne czy Rosjanie zdobędą to miasto, czy Ukraińcy wyprą Rosjan - że w zasadzie tego miasta już chyba nie będzie - powiedział w TOK 360 generał Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints.
Rozmówca Filipa Kekusza ocenił, że obecnie obie strony są "w klinczu i pytanie, która z nich złapie drugi oddech pierwsza". - Na razie nie widzę ani z jednej, ani z drugiej strony, możliwości, które by pozwoliły na zdecydowane przełamanie frontu i jakieś duże zdobycze terytorialne ze strony Rosji, czy też odzyskanie zagrabionego terytorium przez Ukrainę - stwierdził. - Wydaje mi się, że to będzie najgorszy wariant, w którym pat będzie wielomiesięczny i okładanie się pociskami artyleryjskimi i lotnictwem będzie trwało. Wykrwawianie się obu stron może potrwać - prognozował gen. Drewniak.
Zdaniem eksperta Fundacji Stratpoints, Ukraina uzyska trochę przewagi dzięki systemom artyleryjskim i rakietowym z Zachodu, ale niekoniecznie pozwoli to na przełamanie Rosjan. - Więc to może być ten najgorszy scenariusz - księżycowy krajobraz, całkowite zniszczenia i w zasadzie niewielkie zdobycze terytorialne - stwierdził.
I dodał, że w jego ocenie, na pacie w działaniach wojennych bardziej korzysta Putin, czas bowiem gra na jego korzyść. - Coraz częściej pojawiają się głosy, że z Rosją trzeba rozmawiać. Rosja chyba liczy, że ludzie zaczną zapominać, zajmować się innymi sprawami i ta Ukraina gdzieś przycichnie - ocenił były inspektor Sił Powietrznych.
Czy Słowiańsk jest przygotowany do obrony?
Coraz częściej mówi się, że następnym celem Rosjan będzie Słowiańsk - miasto w obwodzie donieckim. W ocenie generała Drewniaka jest ono dobrze przygotowane do obrony. Przypomniał, że bój o Słowiańsk toczył się już w 2014 roku, więc miasto jest umacniane od lat.
Były inspektor Sił Powietrznych i ekspert Fundacji Stratpoints zwrócił także uwagę, że Ukraińcy mają bardzo silne wsparcie rozpoznawcze NATO - dostają na bieżąco informacje, gdzie Rosjanie przegrupowują swoje siły i gdzie możliwy jest atak. - Prowadzą taką elastyczną obronę, właśnie w tych miejscach, w których Rosjanie próbują atakować i na razie przynosi im to jakiś sukces. I myślę, że tak będzie przez cały czas, gdyż nie są w stanie zbudować na tak długim odcinku frontu jednej, jednakowo umocnionej linii obrony - prognozował generał. Jego zdaniem ta "dynamiczna obrona" będzie jednak w dalszym ciągu skuteczna.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Tragiczny wypadek na A1. Nowe ustalenia w sprawie Majtczaka - berlińska transakcja
- Tragedia pod Warszawą. Nie żyje miesięczne dziecko
- Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
- Michał Kołodziejczak okradziony. Otrzymuje też niepokojące wiadomości. "Obserwujemy was i wasz dom"
- "Huk, dym. Zachowaj spokój!". Alert RCB trafił do mieszkańców
- "Król dopalaczy" ma trafić do więzienia. Jest wyrok sądu w głośnej sprawie