Ryanair strajk 2022. Duże utrudnienia na początku wakacji. Sprawdź, które loty mogą być odwołane

Strajk linii lotniczych to koszmar każdego pasażera, zwłaszcza tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W wielu krajach Europy w najbliższych tygodniach strajkować będą pracownicy Ryanair. Sprawdź, gdzie spodziewać się największych utrudnień, zanim pojedziesz na lotnisko.

Strajk Ryanair - sprawdź, gdzie mogą odwoływać loty

Jak podaje agencja Reuters, strajki pracowników linii Ryanair odbędą się w ostatnim tygodniu czerwca i pierwszym tygodniu lipca, czyli na samym początku sezonu wakacyjnego, kiedy ruch lotniczy mocno narasta. 

Strajki odbędą się w pięciu europejskich państwach, w następujących dniach:

  • Belgia: od 24 do 26 czerwca,
  • Portugalia: od 24 do 26 czerwca,
  • Francja: od 25 do 26 czerwca,
  • Włochy: 25 czerwca,
  • Hiszpania: od 24 do 26 czerwca oraz od 30 czerwca do 2 lipca

W tych dniach można spodziewać się dużych utrudnień na lotniskach, a nawet odwołanych lotów z i do danych krajów. 

Strajk linii lotniczych - czego domagają się pracownicy Ryanair? 

Strajki pracowników Ryanair zapowiadane są w 5 krajach i choć postulaty związkowców nieco się od siebie różnią, zasadniczą kwestią jest zwiększenie płac i poprawa warunków pracy. 

W Belgii pracownicy tanich linii zarzucają szefostwu nieprzestrzeganie belgijskiego prawa pracy, a konkretnie kwestii płacy minimalnej oraz wynagrodzenie personelu za zadania wykonywane przed i po locie.

Podobne zarzuty wobec władz Ryanaira mają pracownicy z Portugalii, Włosi domagają się podwyżek i poprawy warunków zatrudnienia, a Hiszpanie postulują o zwiększenie liczny pracowników.

Polski personel Ryanaira nie bierze udziału w strajkach, jednak osoby podróżujące z Polski do krajów objętych strajkami, bądź z nich powracające tymi liniami, powinny spodziewać się utrudnień a nawet odwołanych lotów. 

Strajk linii lotniczych - nie tylko Ryanair zapowiada utrudnienia

Irlandzki przewoźnik nie jest jedynym, którego personel planuje strajki w wakacyjnym okresie. Podobne akcje planują pracownicy  Brussels Airlines, EasyJet, Malta Air i CrewLink. Pod koniec czerwca około 1000 pilotów SAS w Danii, Norwegii i Szwecji może odejść z pracy z powodu braku porozumienia w sprawie płac w borykającej się z problemami nordyckiej linii lotniczej.

Strajk na lotniskach i strajk kontrolerów - w te wakacje lepiej nie latać

Strajki pracowników linii lotniczych to nie jedyny problem branży lotniczej. Swoje niezadowolenie z powodu płac i warunków pracy wyraża także personel naziemny wielu europejskich lotnisk. Dłuższego czasu trudna sytuacja panuje na londyńskich Heathrow i Gatwick. Od kilku tygodni trwa paraliż na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Do podobnej sytuacji może dojść także na warszawskim Okęciu jeśli kontrolerzy lotów nie dojdą do porozumienia z PAŻP. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, w te wakacje bezpieczniej będzie zaplanować podróż innym środkiem transportu niż samolot. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM