Rosjanie ostrzelali centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zełenski: Liczba ofiar nie do wyobrażenia

Rosyjskie rakiety spadły na zatłoczone centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim w Ukrainie. Według prezydenta Władymyra Zełenskiego, w chwili ataku było tam ponad tysiąc osób.
Zobacz wideo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. cywilów. - Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar - dodał, nie podając szczegółów.

Szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin podał, że w skutek rosyjskiego ataku rakietowego 10 osób zginęło i ponad 40 zostało rannych wskutek. Gubernator zaznaczył, że jest to bilans ofiar i rannych według stanu z godz. 19.30 miejscowego czasu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wyleciały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

Jak przekazano, z pożarem walczyło ponad stu strażaków. Powierzchnia pożaru przekroczyła 10 tys. metrów kwadratowych. Centrum handlowe całkowicie spłonęło.

Szef biura prezydenta Ukrainy - Andrij Jermak w reakcji na ostrzał zaapelował o uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

W wyniku rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 16 - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek Dmytro Łunin, szef władz obwodowych.

"Obecnie wiemy o 16 zmarłych i 59 rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych. Informacje są aktualizowane" - powiedział szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksija Daniłowa, na Krzemieńczuk Rosjanie wystrzelili dwie rakiety. Jedna z nich uderzyła w centrum handlowe, druga leciała w kierunku stadionu miejskiego.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM