Strajk we Włoszech. Trzeci protest pracowników Ryanaira w ciągu miesiąca. "To niedopuszczalne"

Stewardesy i piloci tanich linii lotniczych Ryanair i Malta Air, wraz z personelem agencji personelu pokładowego CrewLink, mają przeprowadzić - w niedzielę 17 lipca - czterogodzinny strajk we Włoszech - podała agencja ANSA. To już trzeci strajk załogi Ryanair w tym kraju w ostatnich tygodniach.

Strajk Ryanair we Włoszech. W tych godzinach nie polecimy

Akcja protestacyjna, już trzecia w tym miesiącu, ma wyrazić sprzeciw włoskich pracowników wobec warunków pracy i samym umowom o pracę. - Strajk odbędzie się od godziny 14 do 18 w niedzielę, 17 lipca, a nie przez 24 godziny, jak początkowo deklarowano - podaje włoska agencja ANSA. 

Sekretarz Włoskiej Federacji Pracowników Transport (Filt Cgil), Fabrizio Cuscito, po rozmowach z urzędnikami włoskiego ministerstwa zrównoważonej infrastruktury i mobilności, poinformował: „Z powodu braku konkretnych inicjatyw mających na celu poprawę warunków pracy i dostosowanie płac, strajk pilotów i stewardes Ryanair pozostaje potwierdzony na niedzielę 17 lipca".

Strajk Rynair. Furio Truzzi: "To niedopuszczalne"

Strajk został skrytykowany przez stowarzyszenia praw konsumentów, w tym Assoutenti, którego prezydent Furio Truzzi podkreślił, że choć pracownicy walczą o swoje prawa, to "blokowanie podróży lotniczych w okresie letnim jest niedopuszczalne".

"Zawieszanie lotów, gdy miliony obywateli podróżują samolotem, aby dotrzeć do miejsc wakacyjnego wypoczynku, są działaniem wrogim wobec podróżnych, którzy ryzykują niezasłużoną stratę dni urlopu i pieniędzy" - stwierdził.

Włoska grupa praw konsumentów Codacons zaatakowała organizatorów protestu, w ramach którego "obywatele wykorzystywani są jako zakładnicy". Strajk nazwano działaniem nieodpowiedzialnym oraz wezwano wszystkie strony do podjęcia pilnych negocjacji w celu znalezienia sposobu rozwiązania kryzysu.

Włoski urząd lotnictwa cywilnego ENAC przypomina podróżnym, że loty będą zagwarantowane podczas strajków w godzinach od 7 do 10 rano i od 18 do 21.

Strajki i odwołane loty. Piekło pasażerów linii lotniczych nie ma końca

Lato 2022 zapisze się w historii jako wyjątkowo trudny czas dla pasażerów ze względu na częste strajki, odwoływanie lotów, chaos na lotniskach.

Z tego powodu port lotniczy Londyn-Heathrow podjął decyzję o wprowadzeniu limitów w funkcjonowaniu lotniska od 12 lipca do 11 września. Maksymalna liczba obsługiwanych pasażerów na największym angielskim lotnisku nie może przekroczyć 100 tys. w ciągu doby. Rekomendowane jest również przybycie pasażerów na to lotnisko aż trzy godziny przed wylotem.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM