USA nakazuje swoim obywatelom natychmiastowy wyjazd z Rosji. A co z Polakami? W tle mobilizacja w Rosji

Rząd USA ogłosił alert bezpieczeństwa dla obywateli USA w Rosji. Odradza podróże do Rosji, a przebywającym na terenie Federacji nakazuje natychmiastowy wyjazd. Co grozi Amerykanom? A co Polakom? W tle mobilizacja.

Alert bezpieczeństwa dla obywateli USA w Federacji Rosyjskiej: "natychmiast opuścić Rosję"

Na stronie Ambasady Amerykańskiej w Rosji pojawił się we wtorek 27 września Alert Bezpieczeństwa dla obywateli USA.

Rząd ostrzega swoich obywateli przed podróżami do Federacji Rosyjskiej. Z kolei przebywającym już w Rosji zaleca natychmiastowe opuszczenie tego kraju.

Ambasada przedstawia też bieżące informacje na temat podróżowania, z których najważniejsza mówi o tym, że amerykanie powinni niezwłocznie zdecydować o wyjeździe i zorganizować go samodzielnie.

- Opcje lotów komercyjnych są obecnie bardzo ograniczone i często niedostępne do zorganizowania w krótkim czasie. Trasy lądowe samochodem i autobusem są nadal otwarte. Jeśli chcesz opuścić Rosję, powinieneś zrobić to jak najszybciej — informują pracownicy amerykańskiej placówki dyplomatycznej. - Ambasada USA ma poważne ograniczenia w zakresie możliwości udzielania pomocy swoim obywatelom, a warunki, w tym opcje transportu, w krótkim czasie mogą stać się jeszcze bardziej ograniczone — ostrzegają.

Mobilizacja w Rosji. Amerykanom też grozi wcielenie do wojska

Ambasada USA ostrzega swoich obywateli, że zagrożeniem dla nich może być także mobilizacja ogłoszona w Rosji 21 września.

Placówka dyplomatyczna zwraca uwagę, że problem dotyczy osób o podwójnym obywatelstwie. Tym osobom Rosja może odmówić uznania amerykańskiego obywatelstwa i wcielić ich do wojska na podstawie narodowości rosyjskiej.

To niejedyny problem, z jakim mogą mierzyć się osoby o podwójnym obywatelstwie: Rosja może odmówić dostępu do pomocy konsularnej USA, a także uniemożliwić im wyjazd z kraju.

Ambasada USA odradza udział w demonstracjach antyrosyjskich. Rząd nie będzie mógł pomóc

Amerykańscy dyplomaci przypominają, że w przeszłości rosyjskie władze aresztowały już obywateli USA biorących udział w demonstracjach.

- Rosja nie gwarantuje prawa do pokojowych zgromadzeń i wolności wypowiedzi. Unikaj udziału w protestach politycznych lub społecznych i nie fotografuj pracowników ochrony podczas tych wydarzeń — czytamy na stronie ambasady.

O to także proszeni są obywatele USA przez swoją placówkę dyplomatyczną w Moskwie:

  • przeczytaj „ Poradnik dotyczący podróży do Rosji",
  • zawsze posiadaj przy sobie dokument tożsamości, w tym paszport amerykański z aktualną wizą rosyjską,
  • opracuj plan awaryjny, który nie opiera się na pomocy rządu USA.

Polski MSZ odradza Polakom wyjazdy. "Polska państwem nieprzyjaznym"

Polski MSZ odradził Polakom podróże do Rosji, zwracając uwagę, że władze Rosyjskiej Federacji uznały nasz kraj za państwo nieprzyjazne.

- Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa — można przeczytać na stronie gov.pl

- Ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa — ostrzega strona rządowa. - Obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi — zaleca Polakom polski rząd,

TOK FM PREMIUM