Politycy o sytuacji Polski po wybuchach w Przewodowie. Komunikaty i komentarze
Wybuchy w Przewodowie. Niedosyt komunikatów rządowych
Trzeba pamiętać, że w pierwszych godzinach po wybuchach nie było wiadomo, skąd zostały wystrzelone rakiety. Choć rzecznik rządu apelował o niepowielanie niesprawdzonych informacji, domysły były różne.
Komentatorzy powtarzali w tym czasie, że zbyt długo trwa brak komunikatów rządowych.
W rezultacie Polacy usłyszeli od rzecznika rządu, krótki komunikat, że z powodu zaistniałych zdarzeń Premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Prezydentem Andrzejem Dudą zwołał naradę w BBN. Wzięli w niej udział członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z Prezydentem USA Joe Bidenem, Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz z sojusznikami z NATO.
Jednak pierwsze informacje o rakietach, które spadły na polską przygraniczną wieś, trafiły do przestrzeni publicznej od Amerykanów.
W wieczornym wystąpieniu polski prezydent złożył kondolencje rodzinom zabitych i uspokajał rodaków.
"Jestem po całym szeregu konsultacji międzynarodowych (...) USA dotrzymują sojuszy i są z nami. Zobowiązania sojusznicze obowiązują. Stany Zjednoczone stoją z nami na straży bezpieczeństwa" - pisał Andrzej Duda na Twitterze.
Szymon Hołownia, lider Polski 2050 był jednym z tych komentatorów wtorkowego wydarzenia, domagał się informacji od rządu na temat tego, co się wydarzyło.
"Czekamy na pełną informację rządu tak szybko, jak to tylko możliwe. Polska może działać samodzielnie i w sojuszach, w obliczu zagrożenia staniemy murem, ale mamy prawo wiedzieć, co się dzieje" - napisał Hołownia na Twitterze.
Rakiety w Przewodowie. Przywódcy państw reagują na wieści z Polski
Chwilę po informacji o wybuchu rakiet na terenie Polski przywódcy wielu Państw skierowali do Polski słowa wsparcia.
"Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, aby złożyć kondolencje z powodu ofiar śmiertelnych we wschodniej Polsce i zaoferować pełne wsparcie dla polskiego śledztwa w sprawie wybuchu. Pozostaniemy w bliskim kontakcie, aby określić odpowiednie dalsze kroki w miarę jej trwania."
"Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność" - napisał na Twitterze prezydent Francji.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował o "intensywne śledztwo". Wielka Brytania zadeklarowała, podobnie jak Stany Zjednoczone, pełne wsparcie w wyjaśnieniu sprawy.
Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Japonii i UE spotkali się podczas trwającego na Bali szczytu grupy G20.
"Rozmawialiśmy o eksplozji, która miała miejsce we wschodniej Polsce przy granicy z Ukrainą. Oferujemy nasze pełne wsparcie i pomoc dla prowadzonego przez Polskę dochodzenia. Zgadzamy się pozostać w bliskim kontakcie, by ustalić kolejne kroki, gdy w dochodzeniu nastąpi postęp" – oświadczyli przywódcy.
Reakcje po wybuchach rakiet w Przewodowie. Polska opozycja mówi o jedności
Polska opozycja już po pierwszych doniesieniach o wybuchach w Przewodowie apelowała o jedność i słuchanie oficjalnych komunikatów.
"Wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem" — napisał na Twitterze Donald Tusk.
"Bezpieczeństwo Polski wymaga solidarności i odpowiedzialności ponad politycznymi podziałami. Wspólnie zachowajmy spokój, pamiętając, że najważniejsze są oficjalne komunikaty" — uważa Władysław Kosiniak — Kamysz,
"Wciąż czekamy na definitywne informacje o pociskach, które spadły wczoraj na Przewodów, ale mogę zapewnić was, że głos w Europie jest jeden: jesteśmy w tym razem, jako Unia i jako kraje członkowskie NATO. W tych czasach liczy się tylko jedno — bezpieczeństwo Polski i Europy" — zapewnił w mediach społecznościowych Robert Biedroń.
Wojna za wschodnią granicą, czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie?
Od wtorku w całej Polsce trwają rozmowy o bezpieczeństwie naszych obywateli. Czy możemy czuć się bezpieczni, skoro za naszą wschodnią granicą trwa wojna?
Z przekąsem o bezpieczeństwie Polaków napisała Róża Thun.
"A już tak bezpiecznie się czuliśmy za tymi płotami, na które idą miliony… "- czytamy na Twitterze europosłanki
Prezydent Andrzej Duda zapewnił jednak, że nasi sojusznicy z NATO są w stanie gotowości. Wzmocniliśmy obronę powietrzną, a nasze samoloty będą wspierane przez samoloty sojusznicze.
Do tego, jak informowaliśmy na TOK FM, we wrześniu 2022 r. na toruńskim poligonie rozpoczął się kluczowy etap wdrożenia do służby w Wojsku Polskim amerykańskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot w ramach I fazy systemu WISŁA.
Źródła: Prezydent.pl
-
Ambasador USA Mark Brzezinski ostrzega polskie władze. "Skoro piszą list, to coś wiedzą"
-
"Lex Tusk" przekreśli szanse na międzynarodową karierę Andrzeja Dudy? "Drugi wariant zwycięża"
-
Pojawił się nowy trend, którym PiS musi się przejmować. "Ludzie to kupują"
-
"Lex Tusk" takim prezentem dla PiS, jak granatnik dla gen. Szymczyka? "Może wybuchnąć w rękach"
-
Dyrektorka szkoły zgłosiła, że ksiądz dotyka dzieci. "Wieś przyjechała po nią z taczkami"
- Co po Erdoganie? Dla "Sułtana z Turcji" "nie ma alternatywy". "Bez niego pozostaje czarna dziura"
- "Putin byłby dumny". Politycy opozycji ostro i jednym głosem o decyzji Dudy ws. "lex Tusk"
- MSWiA ogłosił sankcje na ludzi Łukaszenki. Wśród nich sędzia, który skazał Andrzeja Poczobuta
- Jaka będzie przyszłość Dudy po "lex Tusk"? "Z pieczątką PiS na czole będzie chodził do końca życia"
- Grupa uchodźców przy granicy z Białorusią znalazła się w potrzasku. "Są coraz bardziej zmęczeni, wyziębieni i głodni"