Lex TVN. Kontrowersyjny projekt na sejmowej komisji

"Lex TVN". We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmie się pierwszym czytaniem projektu nowelizacji ustawy medialnej. "Lex TVN", bo tak nazywany jest ten projekt, zakłada, że w Polsce nie będą mogły nadawać media, których siedziba jest poza Europą.
Zobacz wideo

Spodziewano się, że projektem "lex TVN" Sejm zajmie się na ostatnim posiedzeniu. Tak się jednak nie stało. PiS zdecydowało, że najpierw odbędzie się w tej sprawie komisja kultury i środków przekazu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 10. Transmisję z prac znajdziecie na antenie TOK FM i na tokfm.pl.

"Lex TVN". Co to za projekt?

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt nowelizacji ustawy jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Ostatnio przeprowadzono dwa kolejne głosowania, ale nic w tej kwestii się nie zmieniło. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM