Kamala Harris w Warszawie: USA przekażą 50 mld dolarów dla uchodźców z Ukrainy

- Poprosiłem wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski - powiedział po spotkaniu z Kamalą Harris prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, poprosił również, aby "w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone". Wiceprezydent USA poinformowała, że Stany Zjednoczone przekażą 50 mld dolarów w ramach programu żywnościowego m.in. dla uchodźców z Ukrainy.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z wiceprezydent USA podkreślił, że to bardzo ważny moment w relacjach polsko-amerykańskich, zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie. - Tam rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując niewinnych ludzi, cywilów, bombardując szpitale położnicze, z których w dramatycznych okolicznościach na noszach wynoszone są ranne kobiety tuż przed porodem - zaznaczył.

Dodał, że "nikt z nas się nie spodziewał, że w XXI wieku będziemy mogli zobaczyć takie sytuacje". - Tym bardziej jest dla nas wszystkich tutaj w Polsce wielką satysfakcją, że pani wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris jest z nami tutaj dzisiaj w Warszawie, w naszym kraju, pokazując siłę i głębię więzi sojuszniczych, pokazując zdecydowane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Europy jako całości - powiedział Duda.

- Chcę z całą mocą podkreślić: nie ma żadnych wątpliwości, że razem ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi pozostałymi sojusznikami w ramach NATO, jak i całym wolnym, uczciwym światem, stoimy po stronie Ukrainy - oświadczył prezydent.

Prezydent dziękował za postawę władz Stanów Zjednoczonych w związku z koniecznością ustanowienia skutecznych sankcji wobec Rosji. - Stany Zjednoczone, jeżeli chodzi o te sankcje, są w absolutnej awangardzie i trzeba sobie jasno powiedzieć: te sankcje działają - podkreślił Andrzej Duda. Podziękował też za wsparcie realizowane dla walczącej Ukrainy i za pomoc humanitarną.

Prezydent podkreślił, że bezpieczeństwo Polski ma być wspierane "także w Polsce, również dzięki zakupom amerykańskiego wyposażenia dla naszej armii". - Dzięki toczącym się programom, takim jak Patriot, Himars, zakup myśliwców F-35 czy ostatnio rozpoczęty program zakupu czołgów Abrams dla Polski - zaznaczył Duda.

Poinformował, że poprosił wiceprezydent USA, aby "w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone". - Chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej - stwierdził.

Jak mówił, poprosił też wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski.

50 mld dolarów m.in. dla uchodźców z Ukrainy

- Chciałabym zwrócić się bezpośrednio do Polaków: przekazałam prezydentowi (Andrzejowi Dudzie), że pod jego przywództwem widzimy coś absolutnie niesamowitego. Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi mieszkających w Polsce. To są niesamowite akty hojności i dobra - powiedziała na konferencji prasowej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Nawiązując do wsparcia udzielanego przez Polaków uchodźcom z Ukrainy, Harris powiedziała: "Widzieliśmy patrząc na obrazy w telewizji, na zdjęcia, zwykłych ludzi, którzy wykonują coś niesamowitego zapewniając wsparcie dla osób, które są dla nich obce".

Kamala Harris zaznaczyła, że Polska w bardzo krótkim czasie przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców, co "jest wyjątkowym obciążeniem". Poinformowała, że Stany Zjednoczone przekażą 50 mld dolarów w ramach programu żywnościowego m.in. dla uchodźców z Ukrainy. - Będziemy wam nadal zapewniać wsparcie - zwróciła się do Dudy.

"Atak na jednego jest atakiem na wszystkich"

Podkreśliła, że zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest "niepodważalne". - Atak na jednego jest atakiem na wszystkich - powiedziała.

Wiceprezydent USA stwierdziła, że jest w Warszawie, żeby zrobić to, co trzeba, aby wzmocnić wsparcie dla Polski, a także dla sojuszników Stanów Zjednoczonych - poprzez sojusz między Unią Europejską a NATO, "w szczególności w kontekście przerzucania wojsk". - Ostatnio dokonaliśmy przerzutu dodatkowych 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. I to jest elementem dodatkowym, oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce - poinformowała Harris.

Przypomniała, że Stany Zjednoczone zdecydowały się "przekierować dwie baterie Patriotów do Polski". - Mogę dzisiaj ogłosić, że zrealizowaliśmy to. Te systemy Patriot zostały do Polski dostarczone. Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie - oświadczyła wiceprezydent.

Poinformowała także, że w Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która "podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM