Wspólna lista demokratycznej opozycji daje szansę na zdecydowane pokonanie PiS-u [SONDAŻ]

Jedna listy wyborcza demokratycznej opozycji przyniosłaby 50 proc. głosów w wyborach, czyli 263 mandaty w Sejmie - wynika z sondażu przygotowanego przez Ipsos dla OKO.press.
Zobacz wideo

Ipsos zapytał wyborców, jak zagłosowaliby w wyborach parlamentarnych, gdyby Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 oraz PSL-Koalicja Polska stworzyli jedną listę wyborczą. Jak informuje OKO.press, taka lista mogłaby liczyć na 50 proc. poparcia.

Z sondaży wynika, że na PiS głosowałby 30 proc. badanych, na Konfederację - 8 proc. 12 proc. pytanych wskazało, że nie wie, na kogo oddaliby głos albo nie planuje uczestniczyć w głosowaniu.

Ipsos przedstawił też dane, jeśli w wyborach partie demokratycznej opozycji startowałby samodzielnie W takim wypadku Prawo i Sprawiedliwości dostałoby 35 proc. głosów. Na KO zagłosowałby 26 proc., na partię Szymono Hołowni - 13 proc., na Lewicę – 9 proc. i na ludowców  – 4 proc. (co nie dawałby szans na wejście do Sejmu).

Przy takich wynikach KO, Polska2050 i Lewica zdobyłby 231 mandatów (plus jeden mniejszości niemieckiej). Dla porównania: w wariancie wspólnej listy byłoby to ok. 263 mandaty.

Sondaż Ipsos dla OKO.press został przeprowadzony 10-12 maja 2022 metodą badania telefonicznego (CATI) na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Liczebność próby 1014 osób.

TOK FM PREMIUM