Dolar najdroższy w historii. Skąd się bierze to szaleństwo? "Złoty obrywa rykoszetem"

Od tygodni złoty traci na wartości, w stosunku do niemal wszystkich najważniejszych walut. We wtorek odnotowano historyczny rekord wartości dolara. Amerykańska waluta od 24 lat nie była tak droga. Dlaczego tak się dzieje?

"Złoty obrywa rykoszetem"

Analitycy zwracają uwagę, że wzrost wartości dolara - przy jednoczesnym spadku wartości euro - powoduje ciekawe zjawisko parytetu dolara i euro, czyli kursów obu walut na poziomie 1:1. Tak o dolarze pisze w swojej analizie Santander:" Z okolic bliższych 1,02 zszedł do około 1,0050."

"Eurodolar o włos od parytetu. Złoty obrywa rykoszetem" - ocenia sytuację Bankier.pl

To, dlaczego wyrównanie wartości euro i dolara nie jest korzystne dla europejskiej waluty komentuje dr Przemysław Kwiecień z XTB.

"Sam parytet może nie jest jakimś dramatem dla Europy, ale dobrze odzwierciedla jej problemy" - przytacza słowa eksperta Bankier.pl. Portal dodaje, że dr Kwiecień zauważa, że tylko w tym roku euro straciło do dolara ponad 10 proc.

Dolar amerykański systematycznie rośnie. 25 proc. w 5 miesięcy

Patrząc na krzywą wzrostu dolara, można zobaczyć, że od ponad roku niezmiennie pnie się w górę. Ekonomista Rafał Mundry zauważył, że w pięć miesięcy zyskał 25 proc. wartości. Wartość amerykańskiej waluty systematycznie rosła. W lutym 2022 roku dolar kosztował 3,90 zł w lutym 2022; we wtorek 12 lipca - aż 4,84 zł.

Dlaczego dolar jest tak mocny? Według analityka Bankier.pl jest kilka powodów

Analitycy prześcigają się we wskazywaniu przyczyn siły dolara. Maciej Kalwasiński, analityk Bankier.pl wymienia kilka powodów mocnego dolara.

To obawy inwestorów co do ryzyka, a to z kolei powoduje napływ kapitału do "bezpiecznych przystani".

Ekspert zwraca uwagę na przekonanie, że amerykańska gospodarka jest "w relatywnie "dobrej kondycji, co daje nadzieję, na przejścia przez recesję bez większych strat. W tym samym czasie rosną obawy przed kryzysem energetycznym i dużą recesją w Unii Europejskiej.

TOK FM PREMIUM