Orlen chwali się zyskami za 2022 rok. "Mógłby sobie postawić reaktor jądrowy"

Połączona Grupa Orlen wypracowała w czwartym kwartale 2022 przychody na poziomie ponad 100 mld zł, z których 8 proc. to zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowała w piątek spółka. Po raz pierwszy zaprezentowano wyniki uwzględniające działalność czterech firm: PKN Orlen, Energi, Lotosu oraz PGNiG.

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 102,3 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 16,1 mld zł i zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowano. Wyniki zostały oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG - dodano.

W komunikacie zaznaczono, że na wynik Grupy Orlen w czwartym kwartale niewielki wpływ miała sprzedaż na stacjach paliw w Polsce, która odpowiadała za ok. 3 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO. Po raz pierwszy zaprezentowano wyniki uwzględniające działalność czterech firm: PKN Orlen, Energa, Lotos oraz PGNiG.

"Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy. Mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, kluczowych dla przyszłości Grupy Orlen i polskiej gospodarki" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że wypracowane zyski są inwestowane. "Tylko w minionym roku na realizację największego w historii koncernu programu inwestycyjnego przeznaczyliśmy, już jako jedna grupa, rekordową kwotę 19,6 mld zł. W tym roku wzrośnie ona aż do 36 mld zł. To ogromne środki, które w dużej mierze przeznaczymy na skuteczną transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej. Pozwoli nam to budować długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski" - podkreślił Obajtek. Dodał, że w efekcie połączenia w tym roku Grupa przeznaczy prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale, szkoły, czy żłobki.

Komentarze ekspertów

Ujawnienie zysków Orlenu wywołało falę komentarzy na Twitterze. - Za zysk netto z 2022 roku Orlen mógłby sobie postawić reaktor jądrowy - napisał Jakub Wiech z portalu energetyka24.pl. 

- Tylko w 4kwartale Orlen zarobił 1,3mld zł WIĘCEJ z tytułu faktu, że wciąż kupuje i przerabia tańszą ruską ropę. To tzw. "dyferencjał". Info drobnym druczkiem na 10 slajdzie prezentacji - skomentował Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

Prawie 20 mld zł w tylko jednym, ostatnim kwartale. Prawie 44 mld w ciągu całego 2022. Tyle zarobił Orlen Obajtka. Orlen nie tylko wykorzystał wojnę do zarabiania. Orlen wywołuje inflacje w Polsce - napisał Michał Przybylak, finansista, aktywista, wiceprzewodniczący wielkopolskiej Nowoczesnej.

TOK FM PREMIUM