Szpital Bielański. Dyrekcja zaleca niewykonywanie aborcji w związku z ciężkimi wadami płodu. "Musimy się dostosować"

Dyrekcja stołecznego Szpitala Bielańskiego zaleca lekarzom niewykonywanie zabiegów przerwania ciąż w związku z ciężkim wadami płodu. To pokłosie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz wideo

List adresowany jest do lekarza kierującego oddziałem ginekologii i położnictwa w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Dyrekcja placówki zaleca – w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czwartku – niewykonywanie aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

W uzasadnieniu tego kroku władze szpitala powołują się na opinię swojego radcy prawnego. Czytamy w niej, że TK nie wskazał kiedy zakwestionowane przepisy stracą moc. – Co oznacza, że wyrok będzie miał moc zobowiązującą z początkiem dnia publikacji. Początkiem obowiązywania jest godzina i dzień publikacji rozpoczynający się po godzinie 24 dnia poprzedniego. Zatem może dojść do sytuacji, że akt prawny opublikowany przykładowo po południu będzie obowiązywać wstecz od godziny 0.00 danego dnia – czytamy w piśmie.

PismoPismo tokfm.pl

Dlatego szpital zaleca niewykonywanie już aborcji ze względu na zakwestionowaną przesłankę bo może to spowodować "nieodwracalne skutki i narażenie szpitala na odpowiedzialność z tego tytułu". Pismo datowane jest na piątek 23 października. Jak udało nam się ustalić przynajmniej jednej kobiecie odmówiono w tym czasie aborcji w Szpital Bielański.

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny i w związku z tym muszę się do niego dostosować. To tyle. Nie chcę odnosić się do meritum sprawy, bo to, co zrobiono polskim rodzinom, a w sposób szczególny kobietom, tej kwestii jest trudne do ubrania w słowa – mówi nam dyrektor szpitala Dorota Gałczyńska-Zych.

Będą kolejne protesty

W czwartek i piątek przez Polskę przetoczyły się protesty w związku z wyrokiem TK. Jak wynika z ustaleń reportera TOK FM w niedzielę przed kościołami w wielu polskich miastach ma dojść do protestów osób sprzeciwiających się zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Taką informację przekazała Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Więcej szczegółów ma być podanych w najbliższym czasie.

Na poniedziałek środowiska sprzeciwiające się ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego zapowiadają masowe blokady miast.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM