Niedzielski: Piąta fala staje się faktem. Minister podał, kiedy ma przypaść "szczyt zakażeń"

Przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem, w szerszej formule; w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał też, że w Polsce mamy już kolejną falę pandemii. Zapowiedział, że możemy mieć do czynienia "z wysokim liczbami".
Zobacz wideo

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabiera głos po piątkowym odejściu 13-stu członków Rady Medycznej przy premierze.

Jak przekazał - po ogłoszeniu decyzji, namawiał ich do pozostania w Radzie, ale to nie przyniosło skutku. W związku z tym minister zapowiada powołanie nowej Rady przy premierze składającej się z większej liczby ekspertów - nie tylko z dziedziny medycyny.

- Ta zmiana będzie polegała przede wszystkim na zmianie formuły. Czyli poszerzenia spektrum ekspertów, którzy będą doradzali panu premierowi, jak projektować nie tylko walkę z pandemią, ale - mamy nadzieję - za kilka miesięcy również proces wychodzenia z pandemii - mówił szef resortu zdrowia. 

Adam Niedzielski zaprosił też do mniej formalnej współpracy w ramach resortu zdrowia. W tych naradach mają brać udział między innymi krajowi konsultanci do spraw chorób zakaźnych, czy pulmonologii. 

"Piąta fala jest faktem"

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że mamy w Polsce do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Przyznał, że z tygodnia na tydzień można było zaobserwować wzrosty zakażeń, ale na to pewien wpływ miał okres świąteczny. - Teraz mamy większe wzrosty i niestety nie widać czynników, które przemawiałyby za odwróceniem tej tendencji – ocenił Niedzielski.

- Z ostatnich raportów wynika, że omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. – powiedział minister zdrowia.

Poinformował, że "zgodnie z poniedziałkowym monitoringiem, który będzie raportowany we wtorek, istnieje ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń". - To wszystko pokazuje, że V fala staje się faktem – oświadczył Niedzielski. Dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Powiedział, że w ramach sztabu kryzysowego przygotowywane są plany walki z pandemią i dotyczą one różnych dziedzin, w tym m.in. bazy łóżek, leków, gospodarki tlenem czy funkcjonowaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zaznaczył, że są one narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia, "takiego, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia".

Powiedział, że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. - To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie – poinformował szef MZ.

Zwrócił uwagę, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie".- Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu – ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca – powiedział Niedzielski.

Eksperci złożyli rezygnacje

13 z 17 ekspertów doradzających premierowi, jak walczyć z pandemią, złożyło w piątek rezygnację z prac w Radzie Medycznej. Jak napisali w oświadczeniu, ich rezygnacja to efekt "wyczerpania się dotychczasowej współpracy" z rządem i rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką, które stały się szczególnie jaskrawe w ostatnich miesiącach.

TOK FM PREMIUM