Małpia ospa w Europie. Madryt wprowadza alert sanitarny. Jakie są objawy zakażenia?

Małpia ospa występuje głównie w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, jednak przypadki zakażeń potwierdzono także w Europie i USA. W Madrycie ogłoszono alert sanitarny.
Zobacz wideo

Jak podała Europa Press w stolicy Hiszpanii ogłoszono alert sanitarny po potwierdzeniu siedmiu i wykryciu 22 podejrzanych przypadków małpiej ospy. Osoby zakażone wirusem przebywają w izolacji domowej. Służby sanitarne sprawdzają natomiast kontakty chorych. 

Z kolei w Portugalii zidentyfikowano pięć przypadków zakażenia, a dochodzenie jest prowadzone w sprawie kolejnych 15 możliwych - podała agencja Reutera. O pierwszym przypadku małpiej ospy poinformowały też w środę Stany Zjednoczone. W Kanadzie natomiast badanych jest 13 potencjalnych zakażeń. 

Wielka Brytania chorobę wykryła na swoim terytorium 7 maja. Do tej pory zidentyfikowano dziewięć przypadków.

Małpia ospa. Jakie są objawy choroby?

Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca wywoływana przez wirus Orthopoxvirus. Objawy obejmują gorączkę, rozległą charakterystyczną wysypkę i zwykle powiększone węzły chłonne.

Okres inkubacji małpiej ospy może wynosić od 5 do 21 dni. Gorączkowe stadium choroby zwykle trwa od 1 do 3 dni. Zazwyczaj pojawia się wtedy także intensywny ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych, ból pleców, ból mięśni i intensywna astenia (brak energii).

Następnie pojawiają się wykwity skórne. Ta faza trwa od 2 do 4 tygodni. Zmiany skórne ewoluują z plamek (zmiany o płaskiej podstawie) przez grudki (wypukłe twarde, bolesne zmiany chorobowe) przez pęcherzyki (wypełnione przezroczystym płynem) do krost (wypełnionych ropą), po których następują strupy lub strupki.

WHO zwraca jednak uwagę, że ważne jest, by odróżnić małpią ospę od innych chorób, takich jak ospa wietrzna, odra, bakteryjne infekcje skóry, świerzb, kiła i alergie związane z lekami.

Małpia ospa. W jaki sposób można się zarazić?

Małpia ospa może być przenoszona przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmiany skórne lub na wewnętrznych powierzchniach śluzówki, np. w jamie ustnej lub gardle, kropelki z dróg oddechowych i zanieczyszczone przedmioty.

Małpia ospa. Czy jest śmiertelna?

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odsetek pacjentów, którzy zmarli z powodu małpiej ospy do tej pory wynosił do 11 proc. i był wyższy wśród małych dzieci.   

TOK FM PREMIUM