Nowa fala pandemii koronawirusa dotarła do Polski? Znaczący wzrost liczby chorych na COVID-19

Od 30 czerwca do 6 lipca potwierdzono 4163 zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 556 ponownych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że tym czasie zmarło 16 osób z COVID-19.
Zobacz wideo

Ponad 29,7 tys. testów na koronawirusa wykonano od 30 czerwca do 6 lipca. W szpitalach przebywa 449 pacjentów z COVID-19 - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 36 514 866 próbek.

Od 30 czerwca do 6 lipca badania potwierdziły 4163 zakażenia, w tym 556 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19. Tylko minionej doby badania potwierdziły 964 zakażenia koronawirusem, w tym 133 ponowne. Zmarły 3 osoby z COVID-19. Wykonano 5361 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Najnowsze dane pokazują znaczny wzrost liczy zachorowań. Przed tygodniem resort zdrowia informowało 2422 zakażeniach oraz o śmierci 20 osób. To dane zebrane od 23 do 29 czerwca.

W dniach 16-22 czerwca - jak wynika z danych MZ - wykryto 1341 zakażeń koronawirusem, zmarło 17 osób z COVID-19.

Kolejna fala koronawirusa w Polsce

Zdaniem dr Anety Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk, do Polski zbliża się kolejna fala pandemii koronawirusa. Jak wyjaśniała w TOK FM "jesteśmy w trakcie kolejnej fali zakażeń dwóch wariantów, które - jak wszystko na to wskazuje - wyewoluowały z wariantu omikron". - Zaczęło się w Portugalii. Mamy dużą falę zakażeń dobowych, tygodniowych we Francji i w Niemczech. Bardzo niestabilnie jest w Wielkiej Brytanii - wyliczała ekspertka z zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk.

- Jeżeli już nie jesteśmy na wstępie do kolejnej fali pandemii koronawirusa, to za chwilę na nim będziemy - oceniła. Jak podkreśliła, "rząd stłukł termometr" i utrudnia monitorowanie rozwoju pandemii w naszym kraju. Przypomnijmy, że w połowie maja zniesiono w naszym kraju stan epidemii. Nie obowiązują praktycznie żadne poważne ograniczenia dla obywateli, zrezygnowano nawet z codziennego informowania w mediach społecznościowych o liczbie zakażeń.

"Możemy już mówić o COVID-22"

Siódma fala koronawirusa właśnie przechodzi przez Hiszpanię. Jednak obecny wirus koronawirusa bardzo różni się od poprzednich, w tym od oryginalnego. - To inna choroba, więc możemy mówić o "COVID-22" - powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie.

- Obecnie to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału – to warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka – powiedział urzędnik.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM