COVID-19. Kiedy decyzja ws. czwartej dawki szczepionki dla seniorów? Wiceminister wskazuje datę

W tym tygodniu zbierze się Rada ds. COVID-19 i Rada ds. szczepień. Temat czwartej dawki dla osób 60+ będzie jednym z głównych i od decyzji tych dwóch rad zależy, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się tego dowiemy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister Waldemar Kraska był pytany w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, jaką decyzję podjął minister zdrowia w sprawie IV dawki dla grupy osób w wieku 60-79 lat.

- W tym tygodniu zbierze się Rada ds. COVID-19, ale też Rada ds. szczepień. Myślę, że ten temat będzie tam na pewno jednym z głównych tematów i od tego, od decyzji tych dwóch rad, zależy to, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się dowiemy - odpowiedział Kraska.

Dopytywany o to, ku jakiej decyzji on sam by się skłaniał, odpowiedział: "Tak samo jak zarekomendowała to Europejska Agencja Leków, żeby jednak wprowadzić dodatkowe szczepienie drugą dawką (przypominającą) powyżej 60. roku życia".

8 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prawdopodobnie będą zalecenia stosowania jej dla całej populacji. Aktualnie IV dawka szczepień po upływie 150 dni od trzeciej dawki (tzw. boostera) jest w naszym kraju zalecana u osób w wieku co najmniej 80 lat. Zaleca się ją także osobom z osłabioną odpornością.

Rzecznik resortu zdrowia zasugerował przed tygodniem, że jeśli MZ podejmie decyzję w sprawie czwartej dawki, to nie będzie ona przeznaczona dla osób, które się do tej pory nie zaszczepiły przeciwko COVID-19.

W Polsce systematycznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W niedzielę 17 lipca potwierdzono 397 zakażeń. To o 40 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

TOK FM PREMIUM