Nasz serial "Eksperyment" właśnie zmienia prawo! Ważna poprawka do ustawy o badaniach klinicznych przyjęta

Sejmowa komisja zdrowia zajmuje się projektem ustawy o badaniach klinicznych. To m.in. efekt serialu dokumentalnego TOK FM "Eksperyment", który przedstawia historie eksperymentalnych terapii z zastosowaniem komórek macierzystych. Za zabiegi - o wątpliwej skuteczności - ciężko chorzy pacjenci płacili z własnej kieszeni.

Na początku listopada Adam Niedzielski zapowiedział w TOK FM, że rząd zmieni prawo w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi eksperymentów leczniczych. - Rozpoczęliśmy pracę nad dwoma ustawami, które będą regulowały i porządkowały proces prowadzenia eksperymentów - mówił i zaznaczył, że pierwsza z tych ustaw to ustawa o badaniach klinicznych. Jak donosił Michał Janczura, twórca serialu "Eksperyment" w TOK FM, sejmowa Komisja Zdrowia we wtorek zajmowała się poprawką, która dotyczy odpłatności pacjentów za udział w badaniach klinicznych. - Dzieję się! Oto poprawka do projekt. ustawy o badaniach klinicznych, która wyklucza płacenie pacjentów za eksperymenty medyczne! Nasz serial "Eksperyment" właśnie zmienia prawo! To nie koniec! - napisał Janczura na Twitterze. 

Po godzinie 13 komisja przyjęła poprawkę.

Zobacz wideo

Serial "Eksperyment"

W serialu "Eksperyment" Michała Janczury w kolejnych odcinkach opowiadał o poszukiwaniu cudownego leku i sprzedaży nadziei pacjentom, którym choroba zamknęła wszystkie drogi wyjścia. W tle pojawiały się duże pieniądze, polityczne wpływy i marzenie o przejściu do historii. Pierwszego odcinka możesz wysłuchać tutaj:

Kolejnych odcinków mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium - wystarczy wejść na tokfm.pl/eksperyment lub wyszukać "Eksperyment" w aplikacji mobilnej TOK FM.

Michał Janczura za serial otrzymał nagrodę Grand Press. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM