Minister Adam Niedzielski wskazał, kiedy rząd zajmie się zmianą prawa o badaniach klinicznych. To efekt serialu "Eksperyment"

- Sfinalizowaliśmy prace dotyczące ustawy o badaniach klinicznych i z 99-procentowym prawdopodobieństwem będzie ona przymowana na najbliższej Radzie Ministrów. Potem czeka już nas część parlamentarna uchwalania ustawy - zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski. To m.in. efekt serialu dokumentalnego TOK FM pt. "Eksperyment", który przedstawia historie eksperymentalnych terapii z zastosowaniem komórek macierzystych. Za zabiegi o wątpliwej skuteczności ciężko chorzy pacjenci płacili z własnej kieszeni.
Zobacz wideo

Na początku listopada Adam Niedzielski zapowiedział w TOK FM, że rząd zmieni prawo w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi eksperymentów leczniczych. - Rozpoczęliśmy pracę nad dwoma ustawami, które będą regulowały i porządkowały proces prowadzenia eksperymentów - mówił i zaznaczył, że pierwsza z tych ustaw to ustawa o badaniach klinicznych.

To właśnie w oparciu o tę ustawę funkcjonują dziś komisje bioetyczne, które wydają zgody na przeprowadzenie eksperymentów. Zdaniem resortu zdrowia obecny sposób funkcjonowania budzi wiele wątpliwości, dlatego ma powstać komisja bioetyczna przy Agencji Badań Medycznych. Jej zadaniem będzie przyjmowanie wszystkich wniosków i wysyłanie ich do konkretnych komisji wyspecjalizowanych w danej dziedzinie medycyny.

Przypomnijmy, dziś wygląda to zupełnie inaczej, co opisywał serial TOK FM "Eksperyment". Przykładowo wnioskami w ramach szpitala klinicznego zajmują się członkowie komisji z danej uczelni. To prowadzi do sytuacji, w których zgłoszenie jakiegoś profesora oceniają np. jego podwładni albo partnerzy biznesowi. W serialu "Eksperyment" opisywaliśmy też sytuację, w której wniosek o eksperyment okulistyczny rozpatrywała komisja, w której nie było ani jednego okulisty.

W czwartek na konferencji Agencji Badań Klinicznych szef resortu zdrowia potwierdził wcześniejszą deklarację zmian w prawie i wskazał, kiedy rząd się nimi zajmie. "Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przekazany projekt ustawy o badaniach klinicznych a następnie przekazany do prac Parlamentu" - napisała na Twitterze ABM, cytując Adama Niedzielskiego.

Serial "Eksperyment"

W serialu "Eksperyment" Michała Janczury w kolejnych odcinkach opowiadał o poszukiwaniu cudownego leku i sprzedaży nadziei pacjentom, którym choroba zamknęła wszystkie drogi wyjścia. W tle pojawiały się duże pieniądze, polityczne wpływy i marzenie o przejściu do historii. Pierwszego odcinka możesz wysłuchać tutaj:

Kolejnych odcinków mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium - wystarczy wejść na tokfm.pl/eksperyment lub wyszukać "Eksperyment" w aplikacji mobilnej TOK FM.

TOK FM PREMIUM