Ekstremalnie upalne lato. Ekspert bije na alarm: "Będzie kłopot z życiem"
Czeka nas ekstremalnie ciepłe lato, a rok 2023 będzie globalnie najcieplejszym rokiem - poinformował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Upalnie ma być także w Polsce. Tymczasem susza już coraz mocniej daje się we znaki rolnikom. Najgorzej jest na Pomorzu gdzie są miejsca, w których ponad 95 procent pól jest objętych suszą. Jak alarmuje ekspert z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, "wszystkie uprawy mają deficyt wody i plony będą o około 20 procent niższe".
Upał to nie wszystko. Jak mówił w magazynie "EKG" w TOK FM prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW i przewodniczący zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, oprócz rekordowych temperatur czekają nas ulewne deszcze. - A wbrew pozorom także opady nawalne sprzyjają suszy, nie tylko upały - podkreślił. Tłumaczył, że dzieje się tak dlatego, że wówczas woda szybko i gwałtownie spływa do rzek oraz mórz i nie odgrywa swojej roli w przyrodzie.
Sytuacja jest więc zła. Tymczasem, jak zwrócił uwagę prof. Malinowski, politycy w ogóle nie zajmują się w kampanii kwestią kryzysu klimatycznego. - Zamiast mówić o ważnych rzeczach, mówimy o tych, które odwracają naszą uwagę. Nie można zamykać oczu na emisję gazów cieplarnianych i jej skutki, którym musimy przeciwdziałać. Od tego trzeba zacząć, zadbać o to, żeby zacząć mówić o tym także w kontekście politycznym - powiedział ekspert.
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
"Woda to jest życie"
Rozmówca Macieja Głogowskiego podkreślił, że do wysokich emisji dwutlenku węgla do atmosfery przyczyniają się paliwa, wycinanie lasów, nawet jeśli będą nowe nasadzenia, a także tzw. "betonoza". - Nasze betonowanie wszystkiego dookoła, łącznie z brukowaniem podjazdów pod domy, też przykłada się do zachwiania stosunków wodnych. Powinniśmy trzymać tę wodę w krajobrazie, a nie w jakichś wielkich zbiornikach. Choć oczywiście beczka w ogródku i gromadzenie w niej wody jest niezwykle dobrym rozwiązaniem - wskazał prof. Malinowski.
- Pamiętajmy, że woda to jest życie. I my tej wody mamy coraz mniej. Jak przekroczymy pewien próg, to będzie kłopot z życiem - alarmował ekspert do spraw kryzysu klimatycznego.
-
Pan Jan tak trudnych czasów nie pamięta. "Nie ma nawet na utrzymanie rodziny"
-
Szef MSWiA: Poszukiwany Sebastian Majtczak został zatrzymany
-
Baszir z Iranu w zamknięciu spędził 113 dni. Teraz chce od Polski zadośćuczynienia
-
Skatowany we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. "To nie pierwszy przypadek"
-
To nie był pierwszy wypadek Sebastiana Majtczaka? Są nowe informacje
- Ten sondaż to game changer? Władza w Polsce może się zmienić. Poseł wskazuje moment przełomowy
- Pierwszy błąd popełnili jeszcze "na mieście". Ekspert bezlitosny dla policji ws. śmierci w izbie wytrzeźwień
- Afera po publikacji filmu Wardęgi o youtuberach. Jest doniesienie do prokuratury
- Wybory. Tutaj karty do głosowania już czekają w długich szarych tubach. O co chodzi?
- Janusz Kowalski o wyższości polskiego makaronu nad włoskim. Ekspertka załamuje ręce