advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:
,
Obserwuj
Podkarpackie

Wyniki wyborów w Rzeszowie. Konrad Fijołek pewnie wygrywa drugą turę

2 min. czytania
21.04.2024 21:02
Konrad Fijołek z wynikiem 54,90 proc. głosów został ponownie prezydentem Rzeszowa - podała Państwowa Komisja Wyborcza.
|
|
fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Już z sondażu exit poll Ipsos za TVN 24 wynikało, że wybory na prezydenta Rzeszowa wygrał Konrad Fijołek, który zdobył 56,1 procent głosów. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent głosów. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła to. Fijołek z wynikiem 54,90 proc. głosów został ponownie prezydentem Rzeszowa.

Wybory w Rzeszowie. Zaskoczenie w pierwszej turze

Rzeszów okazał się jednym z najbardziej zaskakujących miast na powyborczej mapie Polski. Pierwsze wyniki sondażowe - zaraz po zamknięciu lokali wyborczych po pierwszej turze - wskazywały na to, że w dogrywce zmierzy się obecny prezydent Konrad Fijołek z Jackiem Strojnym z Razem dla Rzeszowa. Ostatecznie jednak Strojnego wyprzedził kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Szumny. Według oficjalnych wyników opublikowanych przez PKW - Fijołek zdobył 37,91 proc., Szumny 24,23 proc., a Strojny 20,61 proc.

Urzędujący prezydent Konrad Fijołek wielokrotnie podkreślał w kampanii, że urząd pełni tylko 2,5 roku - prosił mieszkańców o szansę na dokończenie rozpoczętych projektów. Podkreślał, że jednym z jego głównych planów na kolejną prezydenturę jest 'odkorkowanie miasta'. Przed drugą turą odbył cykl spotkań z mieszkańcami na osiedlach. Obiecywał m.in. dokończenie rewitalizacji parku przy ul. Rycerskiej czy połączenia ul. Wołyńskiej z Potokową.

Konrad Fijołek startował z własnego komitetu, ale był popierany przez Platformę Obywatelską. Przed drugą turą ze wsparciem do Rzeszowa przyjechała m.in. prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy minister obrony narodowej i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wybory w Rzeszowie. Kim jest Wiesław Szumny?

Kontrkandydat Fijołka - Wiesław Szumny - to wieloletni radny Rzeszowa, co podkreślał, goszcząc niedawno na naszej antenie. - Przez 25 lat tworzyłem swój program z mieszkańcami. Oni go napisali, a ja teraz chcę tylko zrealizować to, o czym oni marzą - mówił.

Szumny podkreślał, że wiele swoich postulatów kieruje do ludzi młodych. Były to takie hasła, jak: zielony budżet obywatelski, budżet obywatelski dla młodzieży, korepetycje koleżeńskie czy mieszkania dla młodych. - Bo to młodzi są przyszłością Rzeszowa. Chciałbym, żeby tu zostawali, tu się uczyli i tu podejmowali pracę - mówił w TOK FM. W jego opinii fakt, że kandydatowi PiS udało się tym razem wejść do drugiej tury w wyborach na prezydenta Rzeszowa to "ogromny sukces".

Wyniki wyborów w Rzeszowie. Kto do rady miasta?

Warto przypomnieć, że w wyborach do rady miasta - według danych PKW - Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 28,42 proc. głosów i 9 mandatów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska - 24,81 proc. i 7 mandatów. Potem Rozwój Rzeszowa Konrada Fijołka - 19,64 proc. i 5 mandatów, Razem dla Rzeszowa - 14 proc. i 4 mandaty.