,
Obserwuj
Ludzie

Lawinowy wzrost antyukraińskich treści w social mediach. Większości nie stworzyli Polacy

oprac. Katarzyna Rogowska tokfm.pl
2 min. czytania
21.08.2026 14:03
Obserwuj nas na Google

Od końca maja liczba antyukraińskich treści w polskiej infosferze wzrosła o... 345 procent - to wyniki najnowszej analizy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Demonstracja pod hasłem
Demonstracja pod hasłem "Nie bądź obojętny". Poznań, 9 sierpnia 2026 r. (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Łukasz Gdak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak bardzo wzrosła liczba antyukraińskich treści w polskiej infosferze;
  • co spowodowało wzrost antyukraińskich treści;
  • kto odpowiada za większość antyukraińskich wpisów;

Specjaliści zbadali, jaki wpływ na nastroje do Ukraińców w mediach społecznościowych miała decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek wojskowych imienia "Bohaterów UPA".

Jak mówi w rozmowie z TOK FM współautor badania, ekspert ds. zagrożeń hybrydowych Filip Bryjka - skala antyukraińskiego hejtu okazuje się porażająca. - Te treści bardzo obraźliwe, ofensywne względem obywateli Ukrainy generowały bardzo duże reakcje ze strony użytkowników mediów społecznościowych. Odnotowaliśmy wzrost o 345 proc., to było 1 mln 200 tys. różnych reakcji, komentarzy, udostępnień, co przekłada się oczywiście na tworzenie wrażenia w świecie cyfrowym, że nastroje antyukraińskie w Polsce znacznie rosną - komentował Bryjka.

Badacze zwrócili uwagę, że większość wpisów tego typu była publikowana przez prorosyjskie farmy trolli i boty działające na zlecenie Kremla. Ale antyukraińskiej nagonce ulegają też zwyczajni użytkownicy mediów społecznościowych.

Posłuchaj:

W przekonaniu wielu środowisk, gdyby nie Polska, to o prężnej, europejskiej tożsamości ukraińskiej nie byłoby mowy. Ponadto, dzięki nam Ukraina była pod wpływem zachodniej cywilizacji, a w rosyjskiej strefie wpływów nigdy by się nie rozwinęła. Czy zawsze byliśmy dla Ukraińców lepsi niż Rosja? Skąd wzięło się to przekonanie i ile jest w nim prawdy? W końcu Roman Dmowski i jego koledzy nawet nie chcieli słyszeć o ukraińskiej narodowości. W najnowszym odcinku podcastu Prawdziwa Historia Polski Adam Balcer i Paweł Sulik analizują to, jaki wpływ miała Polska na kształtowanie ukraińskiej tożsamości i czy zawsze był pozytywny.

Quiz: Ważne wydarzenia mijającego tygodnia. Trudny quiz TOK FM dla śledzących newsy uważnie

Ukończ quiz i odbierz nagrodę do -40% na TOK FM Premium!

Zniżka zależy od uzyskanego wyniku.

Poprawnych odpowiedzi Zniżka
  • 100% -40%
  • 81-99% -30%
  • 61-80% -25%
  • 41-60% -20%
  • 0-40% -10%
  • Promocje nie łączą się.

    Progi nagród Strzałka rozwiń
    1/10 Który z przedstawicieli rządu stanął w obronie prezydenta Karola Nawrockiego po jego wpadce z "obrońcami Monte Cassino"?

    Źródło: TOK FM