Siedem miesięcy opóźnienia na budowie szpitala w Bydgoszczy, a koszty rosną
Budowa nowego skrzydła trwa od wiosny 2021 roku. Wykonana już konstrukcja góruje nad pozostałymi obiektami szpitala, ale na pierwszy rzut oka widać, że zostało jeszcze bardzo dużo do zrobienia. - W tej chwili inwestycja ma około siedmiomiesięczne opóźnienie - informuje tokfm.pl Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Collegium Medicum, któremu podlega bydgoski szpital.
- Wykonawca rozbudowy, firma Alstal, zakończył etap związany z wykonaniem wszystkich elementów konstrukcji nośnej budynków, stropów, klatek schodowych i konstrukcji płyty lądowiska dla śmigłowców LPR - wylicza rzecznik.
Prawie 700 łóżek dla chorych
W obiekcie znajdzie się 11 sal operacyjnych, w tym dwie hybrydowe. Do budynku przeniosą się między innymi: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, Klinika Foniatrii i Audiologii z Oddziałem Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej oraz Oddział Kliniczny Rehabilitacji.
20 osób w kolejce, trzy miesiące czekania. Dramatycznie brakuje miejsc w DPS-ach
Na dachu znajdzie się wyniesione lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, do którego dostęp będzie możliwy z klatek schodowych oraz windy ratowniczej.
Po wybudowaniu nowego obiektu, w którym znajdzie się 140 łóżek dla pacjentów, oraz zmianach w strukturze oddziałów i klinik, w lecznicy będzie aż 687 łóżek dla chorych - nie tylko z Bydgoszczy, ale z całego regionu.
- Usług medycznych, które świadczymy, przybywa. W związku z tym robi się nam zdecydowanie za ciasno. Ta powierzchnia jest nam bardzo potrzebna - nie ukrywa dyrektorka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 Agnieszka Rogalska. - Skupiamy się głównie na poprawie leczenia naszych pacjentów. Będą nowe sale operacyjne, duży oddział intensywnej terapii, ale także znacznie poprawią się warunki kliniki hematologii - cieszy się nasza rozmówczyni.
Budowa będzie droższa
Budowa nowego skrzydła Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 miała kosztować 162 miliony złotych, ale już wiadomo, że będzie to o co najmniej 25 milionów złotych więcej. Uczelnia już aneksowała umowę właśnie o tę kwotę, ale na tym prawdopodobnie nie koniec. - Firma zgłosiła UMK problemy związane przede wszystkim ze znaczącym wzrostem cen materiałów budowlanych - przyznaje Czyżniewski. - UMK prowadzi obecnie rozmowy z wykonawcą, dotyczące zarówno terminu oddania inwestycji, jak i jej kosztów - dodaje rzecznik uczelni.
Alstal budował m.in. Centrum Sportu Astoria w Bydgoszczy, lodowisko "Torbyd" w Bydgoszczy, Motoarenę w Toruniu, Termy Maltańskie w Poznaniu, czy Operę Leśną w Sopocie.
Bydgoszcz. Na starym parkingu zbudują wielkie centrum dla małych pacjentów