,
Obserwuj
Kujawsko-pomorskie

Nowe połączenie w woj. kujawsko-pomorskim. Wielka zmiana dla mieszkańców

zsz
2 min. czytania
30.01.2025 11:18
Będzie połączenie regionalne na trasie Rypin-Brodnica - poinformował Urząd Marszałkowski w Toruniu. Jak podał portal RadioZET.pl, przebudowane zostaną stacja kolejowa oraz tory, dzięki czemu pociągi będą mogły jeździć z prędkością nawet 120 km/h. Do kilkunastotysięcznego Rypina do tej pory nie dojeżdżały pociągi regionalne.
|
|
fot. Szymon Zdziebło/UMKW

Pierwsze pociągi regionalne na trasie Rypin-Brodnica (woj. kujawsko-pomorskie) mają pojawić się w grudniu 2026 roku. Zanim to się stanie, na terenie wokół przystanku kolejowego w Rypinie zajdą spore zmiany. Jak podał portal RadioZET.pl, za realizację inwestycji odpowiada spółka PKP PLK.

"W Rypinie powstanie nowy peron, a istniejący zostanie zmodernizowany. Zmieni się też wysokość peronów, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Planowana jest także przebudowa torów. Pozwoli to na przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 120 kilometrów na godzinę" - przekazało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie roku.

'Nawet w Japonii chyba tyle nie ma'. Tak PiS planował koleje. 'Przeskalowali'

Sześć par pociągów z Rypina do Brodnicy

Inwestycja obejmuje również modernizację dwóch przejazdów kolejowych w Rypinie, gdzie pojawią się sygnalizatory świetlne i rogatki. "W Brodnicy natomiast powstanie nowy przystanek kolejowy, najprawdopodobniej zlokalizowany w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Witosa. Nadano mu już roboczą nazwę - Brodnica Fabryczna" - podało RadioZET.pl.

W Rypinie mieszka kilkanaście tysięcy osób. Dotychczas do tego miasta kursowała zaledwie jedna para pociągów, PKP Intercity relacji Gdynia-Katowice. Ma to ulec zmianie. Według zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego sfinansowane zostanie przynajmniej sześć par pociągów. "Przetarg na przewozy kolejowe do Rypina zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale tego roku" - poinformowało biuro prasowe urzędu.

Posłuchaj: