Dania reaguje na oskarżenia wiceprezydenta USA. "Amerykanie powinni spojrzeć na siebie w lustrze"
Wiceprezydent USA oskarża Danię. Premierka zabrała głos
"Dania jest dobrym i silnym sojusznikiem dla wszystkich członków NATO. (...) Przez wiele lat staliśmy z Amerykanami ramię w ramię w bardzo trudnych sytuacjach, dlatego wiceprezydent nie powinien wyrażać się w tak niesprawiedliwy dla Danii sposób" - napisała premierka Danii Mette Frederiksen, w reakcji na oskarżenia wiceprezydenta USA. "Bezpieczeństwo w Arktyce jest przedmiotem troski NATO i wszystkich sojuszników w regionie. Jesteśmy gotowi, dzień i noc, współpracować z Amerykanami" - zaznaczyła. Dodała, że współpraca musi odbywać się na "międzynarodowych zasadach".
Z kolei minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen ocenił, że krytyka ze strony Vance’a była nie na miejscu. - Być może Amerykanie powinni spojrzeć na siebie w lustrze, po upadku muru berlińskiego bardziej skupili się na walce z terroryzmem - podkreślił.
Duńskie wojsko uczestniczyło w międzynarodowych misjach w Afganistanie oraz Iraku, gdzie wspierało żołnierzy amerykańskich.
Co zrobi NATO, jeśli Trump będzie chciał siłą wziąć Grenlandię? 'Sytuacja niewyobrażalna'
Wiceprezydent USA w piątek w trakcie spotkania z amerykańskimi żołnierzami w wojskowej bazie kosmicznej Pituffik na Grenlandii skrytykował rząd w Kopenhadze. - Dania nie nadała Grenlandii odpowiedniego priorytetu i "nie wykonała dobrej roboty" – oświadczył. Vance jako zagrożenie wskazał zainteresowanie tym obszarem Rosji oraz Chin.
Posłuchaj: