Kościół nie zgodził się na znak pokoju wobec osób homoseksualnych. Ks. Wierzbicki przypomina "zduszoną w zarodku" kampanię

- Bardzo mało zrobiliśmy w Kościele, by stwarzać przychylny klimat dla osób LGBT - przyznał w Poranku TOK FM ks. prof. Alfred Wierzbicki, etyk z Wydziału Filozofii KUL. I przypomniał smutne losy kampanii, która miała to zmienić.

Chodzi o akcję "Przekażmy sobie znak pokoju", w którą zaangażowały się środowiska m.in. "Znaku", "Więzi" i "Tygodnika Powszechnego". Akcja zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, Grupę Polskich Chrześcijan LGBT "Wiara i Tęcza" oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT "Tolerado" miała na celu "zwiększenie akceptacji osób homoseksualnych i transpłciowych wśród osób wierzących". Wszystko działo się w 2016 roku - wtedy też na ulicach pojawiły się plakaty przedstawiające dwie dłonie w uścisku - jedna z różańcem, a druga z tęczową opaską. - Tam nie chodziło o promocję homoseksualizmu. To było działanie w ramach życzliwości i delikatności odnoszenia się do problemu, tak jak sugeruje Katechizm Kościoła katolickiego - tłumaczył gość Dominiki Wielowieyskiej.

Jednak, jak przypomniał ks. prof. Alfred Wierzbicki, "tę akcję zduszono w zarodku". Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało wówczas komunikat, w którym napisało m.in., że "członkowie wspólnoty zgromadzonej na liturgii mają nieustanny obowiązek nawracania się, to znaczy dostosowywania się do wymagań Ewangelii i odwracania się od własnych grzesznych upodobań. Istnieje obawa, że akcja 'Przekażmy sobie znak pokoju', wydobywając gest podanej ręki z kontekstu liturgicznego, nadaje mu znaczenie, które jest nie do pogodzenia z nauką Chrystusa i Kościoła".

Nad tą reakcją ubolewał ks. Wierzbicki. Jego zdaniem, gdyby akcja zyskała poparcie Kościoła, bylibyśmy o krok dalej w kształtowaniu opinii społecznej. - Łatwo jest wydawać oświadczenia czy grzmieć na konwencjach partyjnych, zagrzewać przeciwko rzekomym wrogom. Potrzebna jest praca organiczna i kształtowanie dobrych postaw. Jest grzech zaniedbania ze strony Kościoła - stwierdził. Jego zdaniem skandalem jest, że wskazano grupę - w tym przypadku osoby homoseksualne - które są "przedmiotem napiętnowania, na które się szczuje, przeciwko którym wytacza się polityczne kampanie". 

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne, to paliwo dla polityków

Gość Poranka Radia TOK FM pytany, jakie ma stanowisko ws. legalizacji związków partnerskich osób jednej płci, odpowiedział, że nie ma tu jeszcze wyrobionego zdania i jest w fazie namysłu.

- Jeśli za tym miałaby iść ustawa o małżeństwach osób jednej płci i adopcji dzieci przez nie, to domaga się to rzetelnej debaty publicznej - deklarował. Przyznał, że ma świadomość, iż już dziś są rodziny tworzone przez np. dwie rozwiedzione lesbijki, wychowujące własne dzieci. - Czym innym jest sytuacja nieregularna, a czym innym usankcjonowanie jej przez prawo. Prawo ma siłę normatywną, wzorczą. Tu byłbym bardzo ostrożny - podkreślał duchowny. Etyk przyznał, że ma świadomość, iż takie debaty będą zawsze paliwem dla polityków. - Polityka z każdej strony jest populistyczna, coś się w niej obiecuje. Trzeba się głębiej zastanowić nad tym, czym jest rodzina, kto jest i kto może być rodziną - dodał. 

Posłuchaj również, jak ksiądz Wierzbicki komentuje ogłoszenie przez Kościół danych o pedofilii wśród księży w Polsce oraz dlaczego uważa, że przy tej okazji dwóch hierarchów mówiło tak, jakby urwali się z choinki:

Rodzice

piszą do Kaczyńskiego

Członkowie stowarzyszenia "My, rodzice" napisali list do Jarosława Kaczyńskiego. Napisali, że prawa obywatelskie dzieci, które nie należą do heteroseksualnej większości, nie są "zachodnim nowintarstwem" i "przemijającą modą", ponieważ są to żywi ludzie. Jak piszą, wierzą, że Kaczyński dostrzeże szkodliwość budowania atmosfery niechęci i nienawiści. Mają też nadzieję, że nie będą świadkami najpierw spychania ich dzieci na margines, a później - ucieczek za granicę, bo Polska będzie dla nich krajem nieprzyjaznym.

W miniony weekend prezes PiS, nawiązując do wypowiedzi Pawła Rabieja, na temat adopcji dzieci przez pary jednopłciowe mówił: My chcemy jasno powiedzieć: tu mówimy nie, a już w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (104)
Ks. prof. Alfred Wierzbicki o postawie polskiego Kościoła wobec środowiska LGBT
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 27 razy 17

  Kościół, tfu, katolicki, zawsze był ortodoksyjny,

  nigdy tolerancyjny.

  No, chyba że wobec pedofilów w sutannach.

  Tutaj, był nawet MIŁOSIERNY !

 • getz54

  Oceniono 16 razy 14

  Jakieś niepojęte dla mnie szaleństwo ogarnęło tych ludzi. Kościół nie zgodził się na znak pokoju wobec osób homoseksualnych. To brzmi jak ponury zart. Kościół katolicki, który od samego początku swojego istnienia jest związkiem homoseksualnym męzczyzn z Jezusem Chrystusem Super Gejem jak wynika z ewangelii na czele, próbuje ukryc w ten sposób swoją tozsamośc. Kler został opętany nie przez Szatana ale przez Sex. Zarządzanie
  ludzkim strachem przed śmiercią jest podstawowym zadaniem kościoła katolickiego. Pokazmy im, jak powiedział kiedys Jerzy Waszyngton, ze MY NARÓD JESTEŚMY SILNIEJSI NIZ STRACH.

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 11

  Uciemiężony i prześladowany polski kk tupnął nóżką. Religia jest pełnoprawnym przedmiotem, może być w planie zajęć o każdej porze, nie tylko na początku lub końcu lekcji. Nie przewidują ewentualności, że religia wyjdzie ze szkół a rozszerzają wachlarz wymagań. A wszystko to po ujawnieniu statystyk (raczej niedokładnych, z wartością pomniejszoną) dotyczących pedofilii. Ksiądz w szkole- większa dostępność do nowych kandydatów na ministrantów...

 • eski57

  Oceniono 14 razy 10

  Dlaczego K. Instytucjonalny Polsce dyskryminuje homoseksualistów , skoro papież Franciszek powiedział do homo ; „Takim cię pan Bóg stworzył i takim cię Kocha . Papież tez cię kocha” ! Tymi słowami papież jednoznacznie potwierdził , że Homo NIE jest Zboczeniem i NIE jest Chorobą !

 • starsailor3

  Oceniono 10 razy 8

  W dupie mam ich znak pokoju. Niech sobie włoży i popcha kropidłem.

 • damtek

  Oceniono 9 razy 7

  Sondaż.
  37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła
  Badania przeprowadził Instytut Gallupa, najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej.
  Antykler/twitter

 • myczyoni

  Oceniono 11 razy 7

  By powstrzymać kk przed dalszym zawłaszczaniem kolejnych sfer życia należy odebrać mu nasze pieniądze. 19 mld rocznie z budżetu państwa.

 • namolny44

  Oceniono 8 razy 6

  W takim razie, czy można przekazywać znak pokoju księdzu? Słyszy się tyle złych rzeczy o KK. A wiadomo który z nich to pedofil albo homoniepewny?

 • cleryka

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce Kościół Katolicki stosuje inna Ewangelię,nikomu nie znaną i interpretowaną po ichniemu,czyli ciemnogrodzianom podawaną na tacy co niedziela. Szkoda,że tak mało, na palcach jednej ręki policzyć można takich duchownych jak Ks.prof.Wierzbicki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX