Polski Ład a wybór formy opodatkowania 2022. Ostatni moment na zmianę!

Wybór formy opodatkowania w 2022 roku to trudny orzech do zgryzienia. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wielu przedsiębiorców zaczęło się nad nim zastanawiać. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania, muszą się spieszyć! Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania 2022?

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku i wprowadzeniem Polskiego Ładu, w życie weszły rewolucyjne zmiany podatkowe. W konsekwencji wielu przedsiębiorców stanęło przed trudnym pytaniem, jaką formę opodatkowania wybrać, by na tym nie stracić? Niestety nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Obecnie przedsiębiorcy (także samozatrudnieni) mają trzy możliwości:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, które jest przypisane "z automatu" przy zakładaniu firmy (stawka podatkowa 17 proc. i 32 proc.);
  • opodatkowanie według stawki liniowej (19 proc.), na które można zmienić formę opodatkowania, jeśli uznamy, że skala podatkowa nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który również wymaga od nas podjęcia działania (skala zależna od branży)

Dlaczego odpowiedni wybór formy opodatkowania w 2022 roku jest tak ważny? Ponieważ zależy od niego zarówno ostateczny dochód przedsiębiorstwa, jak i wysokość opłacanej składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od podatku na starych zasadach. Chcesz sprawdzić, czym różnią się formy opodatkowania i która będzie najlepsza dla twojej firmy? Zajrzyj do naszego artykułu!

Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania 2022? Zostało tylko kilka dni!

Mimo że decyzja o zmianie formy opodatkowania obarczona jest wieloma wątpliwościami, to przedsiębiorcy nie mają na to zbyt wiele czasu. Podstawowa forma opodatkowania to zasady ogólne (opodatkowanie według skali), więc jeśli ktoś chce przejść na tzw. ryczałt lub podatek liniowy, musi się pospieszyć.

Według przepisów obowiązujących w 2022 roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zmienić formę opodatkowania według następujących zasad:

  • Do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorstwo osiągnęło swój pierwszy przychód w danym roku;
  • Do końca roku, jeśli pierwszy taki przychód wystąpił w grudniu tego samego roku.

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku przypada więc na luty, o ile mówimy o sytuacji numer jeden i przedsiębiorstwach już funkcjonujących. Wówczas przedsiębiorca ma czas do 21 lutego (poniedziałek), ponieważ w 2022 roku 20 lutego przypada w dzień wolny od pracy (niedziela). Warto się więc pospieszyć, bo do finalnego terminu zostało zaledwie kilka dni.

Komunikat Ministerstwa Finansów. Czy można przedłużyć termin zmiany formy opodatkowania 2022?

Jak donosi PAP, Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno ważne informacje dotyczące składki zdrowotnej i zmiany formy opodatkowania. Okazuje się, że przedsiębiorcy opodatkowani PIT-em ustalają podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 na podstawie zasad z 2021 roku. Jednocześnie nie mogą oni liczyć na przedłużenie terminu wyboru formy opodatkowania, ponieważ resort nie planuje wprowadzania podobnych rozwiązań:

"W MF nie trwają prace nad przedłużeniem terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Przedłużenie tego terminu dla celów podatku dochodowego jest niezasadne, ponieważ przedsiębiorcy i tak muszą dokonać tego wyboru w celu obliczenia składki zdrowotnej już za styczeń 2022 roku" - napisano w informacji przekazanej PAP.

Gdzie zmienić formę opodatkowania? Jak to zrobić?

Formę opodatkowania działalności zmienia się za pomocą formularza CEIDG-1. Można go wypełnić online lub w urzędzie miasta bądź gminy. Dane firmy wymagane w formularzu dostępne są w internecie na Koncie Przedsiębiorcy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM