Działka Morawieckich. "GW" ujawnia dokumenty, jak premier przepisywał majątek na żonę

Gazeta informuje w środę, że dotarła do umowy o częściowym podziale majątku Iwony i Mateusza Morawieckich z 2013 r. Umowa nie była jedyną, kolejne nieruchomości szef rządu PiS przepisał na żonę tuż przed zwycięskimi dla tej partii wyborami w 2015 r. - podaje "GW".
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że o podziale majątku, jakiego Morawieccy dokonali w roku 2013, informowała pierwsza trzy lata temu, przy okazji swojego śledztwa dotyczącego zakupu przez premiera kościelnej działki na wrocławskim Oporowie w 2002 r.

To dzięki umowie sprzed dziewięciu lat - jak podnosi redakcja - 15 ha atrakcyjnego gruntu pod inwestycje gospodarcze przeszło na wyłączną własność Iwony Morawieckiej. Dzięki temu Mateusz Morawiecki po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r., gdy został najpierw wicepremierem, a potem szefem rządu, nie musi wykazywać tej nieruchomości - i wielu innych - w swoich oświadczeniach majątkowych.

"GW" podaje, że prowadząc dziennikarskie śledztwo w sprawie działki na Oporowie, dziennikarze znaleźli w sądowych dokumentach notarialną umowę o częściowym podziale majątku, którą Iwona i Mateusz Morawieccy podpisali 20 grudnia 2013 r.

Przed notariuszem w Warszawie nie podzielili całego stanu posiadania. Na podstawie zawartej wówczas umowy na wyłączną własność Iwony Morawieckiej przechodzi właśnie 15 ha na Oporowie, dwuhektarowa działka rolna w miejscowości Dziektarzewo w powiecie płońskim, niespełna półhektarowa działka w miejscowości Konary-Łęg w powiecie sochaczewskim, hektarowa działka rolna w Żernikach Wrocławskich, wreszcie trzy mieszkania i dwa lokale użytkowe, wszystkie we Wrocławiu.

TOK FM PREMIUM