Wakacje kredytowe 2022. Rząd wprowadza nowe przepisy. Sprawdź ile zaoszczędzisz

10 maja rząd ogłosił propozycje nowej pomocy dla kredytobiorców. Resort finansów przedstawił rozwiązania, które opierają się na trzech rozwiązaniach. Wśród nich nowe zasady wakacji kredytowych, które pozwolą trochę zaoszczędzić. Oto szczegóły!

Wakacje kredytowe 2022. Warunki, na jakich możemy z nich skorzystać

Wakacje kredytowe - od kiedy będą obowiązywać? W tym roku i w 2023 r. kredytobiorcy będą mogli wnioskować o odroczenie łącznie ośmiu rat – czterech w tym roku i czterech w przyszłym. Takie wakacje kredytowe sprawią, że w tym roku zamiast płacić jeszcze sześć rat, zapłacimy tylko dwie, a cztery zostaną odroczone. Z kolei w następnym roku będzie można przesunąć jedną płatność raz na kwartał.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by z takich wakacji skorzystać? Nie będzie kryterium dochodowego. Z odroczenia rat będzie mógł skorzystać każdy zadłużony niezależnie od swojej sytuacji finansowej. Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy: "W ramach tego rozwiązania konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową. Wniosek o zawieszenie wykonania umowy będzie można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej". Data wprowadzenia nowych zasad nie jest jeszcze znana.

Wakacje kredytowe. Ile wydasz na raty, ile zaoszczędzisz?

Jeśli skorzystamy z wakacji kredytowych w tym roku, wydatki na raty będą niższe niż w 2021 r. pomimo rosnących stóp procentowych. Dokładniejsze wyliczenia podał ekspert Expandera: osoba z kredytem w wysokości 300 tys. zł rozłożonym na 25 lat, w sytuacji skorzystania z wakacji kredytowych, odczuje ulgę. Rocznie wyda na raty ok. 15 444 zł. Dla porównania w 2021 r. roczna suma rat dla takiego kredytu sięgała 16 183 zł. Oznacza to, że w tym roku dzięki wakacjom kredytowym w kieszeni osoby zadłużonej zostanie około 10 tys. zł. W przyszłym roku po uwzględnieniu wakacji, suma wyniesie ok. 20 724 zł. Nawet po zawieszeniu czterech rat, wydatki na spłatę kredytu zauważalnie wzrosną. Ale to i tak mniej, niż gdyby wakacji nie było - w takim wypadku suma rat w 2022 r. wyniosłaby 25 660 zł, a w 2023 r. 30 971 zł.

Wakacje kredytowe to nie wszystko. Jakie rozwiązania planuje rząd?

Oprócz odroczonych rat, rząd planuje też inne ulgi dla kredytobiorców: WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytu ma zostać zamieniony na inny wskaźnik. Wzrośnie też budżet na dopłaty do rat dla osób, które nie radzą sobie ze spłatami. Chodzi o Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którego budżet obecnie sięga 600 mln zł. Wzrośnie do 2 mld zł jeszcze w tym roku, a w 2023 roku o kolejne 2 mld zł. "Ten koszt poniesie sektor bankowy" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

TOK FM PREMIUM