Nowe święto 20 czerwca - Co świętujemy i czy będzie to dzień wolny od pracy i szkoły?

Z inicjatywy prezydenta ustanowiono w Polsce nowe święto 20 czerwca. Polacy natychmiast zaczęli zastanawiać się, czy będzie ono dniem wolnym od szkoły i pracy. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiał sam Andrzej Duda.

Nowe święto 20 czerwca - co będzie upamiętniała ta data?

Ustanowienie nowego święta narodowego, to projekt prezydenta Dudy, zainspirowany przez  sejmik województwa mazowieckiego oraz m.in. Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk. 

Zaakceptowany przez parlament Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".

– Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podczas jednego ze swoich wystąpień wyjaśnił, jaki cel miało ustanowienie nowego święta państwowego: 

Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach

Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy nowe święto państwowe będzie kolejną okazją do odpoczynku? Okazuje się, że nie, co wyjaśniła Kancelaria Prezydenta:

Kwestia dni wolnych od pracy uregulowana jest kompleksowo w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by dzień 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy 

Nieco szerzej swoje podejście do ustanawiania kolejnych dni wolnych od pracy wyjaśniał prezydent Duda w ubiegłym roku podczas  uchwalania na 27 grudnia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagali by się dnia wolnego.

Dni wolne od pracy czerwiec 2022 - tylko jedna czerwona kartka w kalendarzu, ale Polacy mają więcej okazji do odpoczynku 

Wielu Polaków jest zawiedzionych faktem, iż nowe święto państwowe nie będzie dniem wolnym od pracy. Tym bardziej, że w tym roku wydłużyłoby o jeden dzień tak zwaną czerwcówkę, która kończy się 19 czerwca. 

Wolne regulują ustawy, w Polsce jest to „Obwieszczenie Marszałka Sejmu  Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dniach wolnych od pracy" 

W 2022 roku wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego tylko trzy z nich to święta narodowe:

 • 1 maja,
 • 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja)
 • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Pozostałe dni ustawowo wolne od pracy związane są ze świętami katolickimi: 

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
 • pierwszy dzień Wielkanocy
 • drugi dzień Wielkanocy
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • Boże Ciało
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM