Itaka z dnia na dzień odwołuje wycieczki. Są też problemy z powrotami Polaków do kraju

Strajki linii lotniczych i trudne warunki na wielu europejskich lotniskach to dopiero początek kłopotów, jakie czekają na podróżnych w te wakacje. Część klientów biura podróży Itaka z dnia na dzień otrzymała informację o anulowaniu ich wakacji. Problemy mają także rodacy powracający z urlopów do kraju.

Itaka bezpieczne wakacje - czy to wciąż aktualne? Odwołano wycieczki na kilku trasach

Trwający od tygodni kryzys na wielu europejskich lotniskach i strajki pracowników niektórych linii lotniczych spowodowały efekt domina, który zaczynają odczuwać klienci biur podróży. Itaka, będąca jednym z większych touroperatorów w Polsce, odwołuje część zaplanowanych wycieczek. 

Przedstawiciel biura Piotr Henicz w rozmowie z dziennikarzem RMF FM przyznał, że w najbliższych dniach odwołanych zostało 5-10 proc. zaplanowanych przez to biuro podróży wycieczek. Chodzi o kilka kierunków.

Jak podało Radio Zet, Itaka anulowała loty m.in. na Gran Canarię, do Egiptu, na wyspę Zakynthos w Grecji i na tunezyjską Dżerbę. 

Przedstawiciel Itaki dodał, że problem dotyczy także Polaków, którzy muszą wrócić do kraju. Takim klientom zaproponowano przedłużenie pobytu, powrót innymi liniami lub wylot z innego lotniska.

Klienci, których wycieczki zostały odwołane, będą zawiadamiani przez pracowników biura. W niektórych przypadkach Itaka zorganizuje loty na innych trasach. Niektórym klientom zaproponowane zostaną takie rozwiązania, jak zmiana terminu wyjazdu czy zwrot pieniędzy.

Itaka - odwołane loty, skasowane wycieczki. Skąd wzięły się problemy biura podróży? 

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Piotr Henicz, za trudną sytuację i konieczność anulowania części wycieczek odpowiada kilka czynników. Przede wszystkim pandemia, podczas której branża lotnicza mocno zredukowała zatrudnienie. Obecnie zaś odczuwalne są braki personelu zarówno na lotniskach, jak i w liniach lotniczych. Ponadto strajki oraz trudna sytuacja na wielu lotniskach doprowadziły do zerwania umowy z jednym z przewoźników czarterowych:

- Przed rozpoczęciem sezonu Lato 22, kierując się dużym zainteresowaniem klientów i wyraźnie wzmożonym popytem, zawarliśmy dodatkowe umowy na przeloty czarterowe, czemu towarzyszyły dodatkowe kontrakty gwarancyjne na hotele. Niestety, mimo zawarcia stosownych umów, jeden z przewoźników czarterowych wycofał się z zawartej umowy, powodując "efekt domina" w precyzyjnie skonstruowanej siatce połączeń zaktualizowanej o dodatkowe przeloty. Ten właśnie fakt wpłynął na konieczność podjęcia niezmiernie trudnej decyzji, jaką jest anulacja wybranych rejsów na progu szczytu sezonu Lata 22, oraz liczne zmiany w rozkładzie lotów - przekazał wiceprezes Itaki.

Wakacje 2022 - jeśli nie chcesz niespodzianek, zrezygnuj z latania

Tegoroczne wakacje to nienajlepszy czas na podróżowanie samolotem. Problemy branży lotniczej zaczęły się już kilka tygodni temu i nic nie wskazuje na to, że zakończą się w ciągu najbliższych tygodni. 

Strajki i problemy kadrowe powodują, że linie lotnicze takie, jak Ryanair, Lufthansa,   British Airways, easyJet a także polski LOT odwołują wakacyjne połączenia. Na wielu europejskich lotniskach (londynskie  Gatwick i Heathrow, Schiphol w Amsterdamie czy Charleroi w Brukseli) panuje ogromny chaos, a podróżni muszą godzinami czekać na swoje loty. To wszystko zaczyna odbijać się także na lotach czarterowych, a co za tym idzie problemach biur podróży. Jeśli więc nie chcemy w te wakacje doświadczyć niemiłych niespodzianek w postaci dodatkowych godzin spędzonych na lotnisku, odwołanych lotów, a nawet całych wycieczek, lepiej zrezygnować z podróżowania na letni wypoczynek samolotem. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM