Benzyna E10 - nowe paliwo wkrótce na polskich stacjach. Uwaga, nie każdy będzie mógł je tankować

Już od przyszłego roku na polskich stacjach benzynowych pojawi się nowy rodzaj paliwa. Będzie to bardziej ekologiczna benzyna E10, składająca się z większej ilości biokomponentów. Czy nowe paliwo będzie tańszą alternatywą dla obecnie dostępnych?

Nowa benzyna wkrótce na polskich stacjach

Na zaplanowanym na wtorek 2 sierpnia posiedzeniu, rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz zmiany ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Celem tych prac będzie wprowadzenie na polski rynek benzyny E10, zawierającej większy udział biokomponentów. Konkretnie chodzi tu o etanol pochodzący od roślin. W tradycyjnej benzynie jego udział musi wynosić minimum 5 proc. Natomiast w tej oznaczonej jako E10 jego zawartość ma wynosić minimum 10 proc.

Benzyna E10 będzie nowością na polskich stacjach, ale w niektórych krajach europejskich jest dostępna od dłuższego czasu. Można ją zatankować między innymi we Francji, Belgii czy Niemczech

Benzyna E10 odpowiedzią na kryzys na rynku paliwowym

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wyjaśniono, że szykowane przez rząd zmiany są związane wojną w Ukrainie oraz sankcjami wprowadzaniem przez Unię Europejską. "W tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu" - czytamy.

Ważnym czynnikiem jest także próba zmniejszenia zależności od importu surowców z Rosji.

 "Rozwiązaniem proponowanym w tym zakresie jest wdrożenie benzyny silnikowej typu E10, tj. o podwyższonym udziale biokomponentów" - poinformowano.

Z wykazu wynika, że taki rodzaj benzyny miałby się pojawić od 2024 roku.

Nowa benzyna nie dla wszystkich. Uważaj podczas tankowania

Benzyna E10 jest paliwem bardziej ekologicznym, jednak może być niebezpieczna dla wielu starszych modeli samochodów, o czym informują sami producenci. Np. Alfa Romeo przestrzega, że nowe paliwo jest bezpieczne dla samochodów powyżej 2011 rocznika. Peugeot i Citroen zalecają stosowanie E10 w samochodach wyprodukowanych najpóźniej w 2000 rok, a Mitsubishi podaje jako datę graniczną 2007 rok. Niektórzy producenci wymieniają całą listę zastrzeżeń dotyczących stosowania E10 w ich samochodach, dlatego zanim skusimy się na nowe paliwo, lepiej sprawdźmy, czy nie zaszkodzi ono silnikowi naszego pojazdu.

TOK FM PREMIUM