Klauzula waloryzacyjna. Firmy telekomunikacyjne wprowadzają nowe zapisy. Uważaj co podpisujesz

Czy klauzula waloryzacyjna w umowach różnego typu stanie się codziennością? Wszystko wskazuje na to, że przez inflację, nowy rodzaj zapisów zostanie z nami na porządku dziennym. Narazie z tej możliwości korzystają głównie firmy telekomunikacyjne. Kto będzie następny?

Klauzule waloryzacyjne, inaczej inflacyjne na razie wprowadzane są głównie przez  operatorów telekomunikacyjnych. Eksperci przewidują jednak, że przez galopującą inflację, już wkrótce pojawią się w umowach najmu mieszkań, a nawet umowach o pracę.  O co chodzi? Wyjaśniamy. 

Klauzula waloryzacyjna. Czym jest i o co w niej chodzi? Uważaj na pieniądze

- Zarówno przy umowie na czas określony, jak i nieokreślony, możemy zmienić warunki umowne, jeśli: (…) średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług ogłaszany przez Główny Urząd Statystyczny, wykaże zmianę cen o co najmniej 3,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku – można przeczytać w takiej klauzuli jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

- Pomarańczowy operator zastrzega, że w takiej sytuacji może podnieść cenę świadczonych usług o równowartość tego wskaźnika. Jeśli z kolei pojawiłaby się deflacja i ceny spadałaby w tempie przynajmniej 3,5 proc., operator może zdecydować się na ich obniżenie – informuje na stronach Business Insider.

Czy klauzula waloryzacyjna w umowach jest zgodna z prawem?

Okazuje się jednak, że wprowadzaniu takich umów przygląda się uważnie Urząd Komunikacji Elektronicznej, który odpowiada za regulowanie rynków telekomów. UKE pod koniec lipca,  zapowiedział postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. 

Podobnie  jak UKE do sprawy klauzuli waloryzacyjnej podchodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

- Zwróciliśmy się do przedsiębiorców telekomunikacyjnych o udzielenie informacji w kwestii wprowadzanych klauzul waloryzacyjnych. Jesteśmy również w tej sprawie w kontakcie z UKE, będącym organem regulacyjnym w zakresie działalności telekomunikacyjnej. Konsumentom radzimy przede wszystkim dokładne zapoznawanie się z przedkładanymi im do podpisu warunkami umów. W ten sposób można uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji

– poinformowała Business Insider Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowa UOKiK. Równocześnie przyznała, że co do zasady stosowanie klauzul waloryzacyjnych jest legalne, choć muszą one spełniać kilka warunków. Przede wszystkim "muszą być jasne i precyzyjne" - czytamy w portalu. 

Kiedy klauzula waloryzacyjna jest niezgodna z prawem? O tym musisz wiedzieć konsumencie

- Nie każda zmiana umowy jest dopuszczalna, ale jeżeli w czasie trwania umowy możliwa jest zmiana ceny, konsument powinien już na etapie zawierania umowy wiedzieć, jak cena ta może się kształtować i w jakich sytuacjach może ulec zmianie. Postanowienia umów muszą być zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta – zaznaczyła w rozmowie z BI Małgorzata Cieloch.

DOSTĘP PREMIUM