16-latek z Krapkowic po wygranej z Rydzykiem, grozi sądem Czarnkowi. "To nasze konstytucyjne prawo"

Maciej Rauhut, 16-latek z Krapkowic razem z "Babą od polskiego" wysyłają ponaglenie do ministra Czarnka. Domagają się odpowiedzi na pytania o koszty, jakie ministerstwo poniosło na wprowadzenie kontrowersyjnego podręcznika do HIT. "To nasze konstytucyjne prawo" - pisze nastolatek i daje ministrowi 7 dni na odpowiedź.

16-latek z Krapkowic ma za sobą już dwa starcia ze światem dorosłych. Jest nieugięty

Maciej Rauhut, nastolatek z Krapkowic bardzo wcześniej przekonał się, że o swoje poglądy należy walczyć. Jako 14-latek miał do czynienia z policją, która zapukała do drzwi jego rodzinnego domu.

Jakie wykroczenie popełnił nastolatek?

Udostępnił w serwisie społecznościowym post o Strajku Kobiet i protestach, które w tamtym czasie miały miejsce w jego mieście.

Działanie władz okazało się przeciwskuteczne. Zamiast zastraszyć chłopca, wywołać efekt mrożący, wtargnięcie policji spowodowało, że Maciej zaczął walczyć o prawa swoje i obywateli z ogromną determinacją.

Ma za sobą już drugą wygraną batalię.

Wygrał w sądzie z fundacją Lux Veritatis, reprezentowaną przez ojca Rydzyka. 16-latek chciał wiedzieć, jakie wsparcie finansowe otrzymała fundacja od państwowych spółek. Zadał takie pytanie, ale nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

Sprzeciwił się więc nieudzieleniu informacji publicznej, do czego fundacja jest zobowiązana prawnie, i reprezentowany przez radcę prawnego Adama Kuczyńskiego wygrał właśnie sprawę w sądzie.

Sąd nakazał Rydzykowi udzielenie informacji, jednak ten wniósł skargę kasacyjną. Sprawa jest w toku.

Wygrał proces z Rydzykiem, teraz pyta Czarnka o koszty podręcznika do HIT

16-latek nie odpuszcza i zaraz po wygranej w jednym procesie, domaga się kolejnych informacji od władz publicznych. Tym razem, w porozumieniu z nauczycielką i autorką bloga "Baba od polskiego" - Anetą Korycińską — zadaje pytania Przemysławowi Czarnkowi. Pyta Ministra Edukacji i Nauki o koszty, jakie ministerstwo poniosło na wprowadzenie kontrowersyjnego podręcznika do nowego przedmiotu szkolnego Historia i Teraźniejszość.

Podręcznik autorstwa prawicowego historyka, prof. Wojciecha Roszkowskiego został skrytykowany przez nauczycieli, historyków oraz rodziców, o czym pisaliśmy w TOK FM. 

Szkoły wraz z nauczycielami rozpoczęły bojkot podręcznika, powstała nawet mapa szkół, które kategorycznie odmówiły nauczania przedmiotu z tego właśnie podręcznika.

Co chce wiedzieć 16-latek na temat tego podręcznika?

Między innymi to, ile zarobił autor na napisaniu i wydaniu krytykowanej książki, ile zarobiło na tym wydawnictwo i jakie były pełne koszty poniesione przez ministerstwo w związku z wydaniem tej książki.

Będzie druga sprawa sądowa? Maciej Rauhut pyta, minister nie odpowiada

Ponieważ w ciągu 14 dni autorzy listu z żądaniem dostępu do informacji publicznej nie otrzymali odpowiedzi z ministerstwa, planują dalsze kroki prawne.

"Minister Czarnek nie odpowiedział na mój i "Baba od polskiego" wniosek o udostępnienie informacji publicznej" - poinformował na swoim Facebooku nastolatek. "Nie mamy zamiaru dać za wygraną, dlatego wysłaliśmy do ministerstwa ponaglenie. Jeśli minister dalej będzie ignorować nasz wniosek, będziemy zmuszeni wkroczyć na drogę sądową w Sądzie Administracyjnym" - czytamy na profilu Macieja Rauhuta.

"Takie nasze konstytucyjne prawo" i "trzymajcie kciuki" - zwraca się 16-latek do obserwatorów

TOK FM PREMIUM