Jak oszczędzać prąd w domu? Sprytne sztuczki na zaoszczędzenie nawet 1000 zł

Jeśli nie znasz jeszcze tych trików na mniejsze zużycie prądu, to koniecznie je przetestuj. Oszczędność w skali roku, może wynieść nawet 1000 zł. I pamiętaj: "Warto gasić światło jeżeli nie ma nas w pomieszczeniu" - przekonuje ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Niby to oczywiste, a jednak często o tym zapominamy.

Jak zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie? Ekspert o technikach oszczędzania energii

Ekspert Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wyjaśnił w programie "Studio Biznes" jak oszczędzać prąd w domu i ile można finalnie zaoszczędzić.

Zużycie prądu można zmniejszyć w łatwy sposób. I choć wiele metod wymaga inwestycji np. kupowania sprzętów o wysokiej klasie energetycznej, to sporo można zaoszczędzić naweto dzięki zmianie nawyków.

Tylko płyta indukcyjna to oszczędność rzędu 300 zł rocznie — informuje Maciej Maciejowski, zastrzegając, że szczegółowe kwoty mogą się różnić w zależności od użytkowanych sprzętów czy właśnie nawyków.

Ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wspomniał o prowadzonej przez komitet kampanii "Liczy się energia". Na stronie kampanii można nie tylko sprawdzić oszczędności dla konkretnych sprzętów, ale też dodać je do kalkulatora, który przeliczy roczne oszczędności. A te mogą wynieść nawet 1000 zł.

Najbardziej energochłonne sprzęty w domu. Tu można zaoszczędzić najwięcej

Dwa najbardziej energochłonne urządzenia, z których korzystamy w domu to kuchenka elektryczna lub indukcyjna oraz piekarnik.

Jak oszczędzać korzystając z kuchenki?

  • Używaj wyłącznie garnków przeznaczonych do tego rodzaju kuchenki. Mają odpowiednie dno, pozwalają na lepsze kumulowanie ciepła,
  • zawsze używaj pokrywek. Ciepło nie będzie uciekać z garnka i do gotowania zużyjesz mniej energii,
  • gdy gotujesz tylko 2 jajka, używaj małego garnka i małej ilości wody,
  • gotuj tylko tyle wody, ile jest potrzebne. Dotyczy to nie tylko wody gotowanej w garnku np. na makaron, ale także wody na herbatę gotowanej w czajniku czy czajniku elektrycznym.

Korzystając z piekarnika:

  • nie otwieraj drzwiczek podczas pieczenia. Sprawdzaj stan potrawy przez szybkę, używaj wewnętrznych termometrów. Częste otwieranie piekarnika powoduje wychładzanie się urządzenia i zwiększenie poboru mocy, żeby go dogrzać do nastawionej temperatury,
  • zawsze używaj żaroodpornych naczyń przeznaczonych do piekarnika. Dzięki nim pieczenie będzie bardziej efektywne.

Kiedy zużycie światła jest mniejsze? Czy opłaca się co chwilę włączać i wyłączać, czy lepiej zostawić

Ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wyjaśnił, że warto wymienić żarówki na energooszczędne, a najlepiej ledowe, które mają najmniejszy pobór mocy.

Maciej Maciejowski, rozmówca programu "Studio Biznes" uważa, że nie należy słuchać głosów, że po zapaleniu żarówki, gdy zaraz wracamy do oświetlanego pomieszczenia lepiej ją zostawić świecącą się, niż co chwila wyłączać.

Głosy mówiące o tym, że największy pobór mocy następuje w chwili włączenia, są zgodne z prawdą. Jednak podczas świecenia w trybie ciągłym lampa pobiera więcej mocy niż gdy kilkakrotnie zostanie włączona i wyłączona.

"Słuchaj, musiałbyś chodzić i tysiąc razy włączać tę żarówkę, żeby ona nabiła Ci tyle tego prądu, ile ona zużyje, po prostu świecąc" - przekonywał ekspert - "Warto gasić światło jeżeli nie ma nas w pomieszczeniu" - zakończył Maciej Maciejowski

Warto oszczędzać prąd. Limity na tani prąd 2023 są niskie

Rząd ogłosił, że w 2023 roku zamrozi koszty energii elektrycznej dla osób, które zużywają jej najmniej.

Wprowadzone limity niestety będą trudne do osiągnięcia, szczególnie przez ekologiczne gospodarstwa domowe, które zużywają więcej prądu, za to nie korzystają z innych, szkodliwych dla środowiska paliw.

Limity na prąd, po cenach z bieżącego roku będą następujące:

  • 2000 kWh dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh dla gospodarstw, w których mieszkają osoby niepełnosprawne,
  • 3000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM