Dni wolne od pracy 2023 - w tym roku mamy ich mniej. Kiedy wypadną długie weekendy? [KALENDARZ]

Ile dni ustawowo wolnych będą mieli w tym roku pracownicy i uczniowie? Co, gdy święto państwowe wypadnie w weekend? Przedstawiamy kalendarz dni wolnych w 2023 i podpowiadamy, kiedy warto wziąć urlop, żeby mieć bardzo długi weekend.

Dni wolne 2023: 10 czy 13

Dni, które każdego roku są wolne z mocy prawa jest aż 13. To święta ogólnopaństwowe, podczas których uczniowie i pracownicy mogą cieszyć się wolnością. Niestety, nie oznacza to, że w ciągu najbliższych 12-stu miesięcy będziemy mieli aż tyle dodatkowych dni do własnej dyspozycji. Wszystkiemu winne są przepisy dotyczące zasad oddawania dni wolnych przypadających w weekendy.

Rok 2023 liczy 365 dni. W tym czasie liczba dni pracujących z wyłączeniem weekendów i świąt, wyniesie 250. Co oznacza, że pozostałe 115 dni będą wolne. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec. Na pracy spędzimy w nim aż 23 dni. Ale odpoczniemy w kwietniu i grudniu, które mają tylko 19 dni roboczych.

Pomimo tego, że w ustawie znajduje się 13 dni dodatkowo wolnych, wykorzystamy ich jedynie 10. To dlatego, że pozostałe 3 wypadną w niedziele.

Gdy święto wypadnie w sobotę, pracownik dostanie wolne w innym terminie. Ta zasada nie dotyczy niedziel

Dni ustawowo wolne, regulują przepisy prawa pracy. Wskazują one konkretne daty w kalendarzu rocznym. Kluczowy jest jednak art. 130 § 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z którym "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Oznacza to, że jeśli święto wypadnie w sobotę lub inny dzień wolny występujący w grafiku, pracodawca udzieli pracownikom dnia wolnego w inny terminie. Jeżeli jednak święto wypadnie w niedzielę, odbiór dnia wolnego nie przysługuje. 

W 2023 roku 3 z 13 dni ustawowo wolnych wypadają właśnie w niedzielę. Są to: Nowy Rok (1. stycznia), Wielkanoc (9. kwietnia) i Zielone Świątki (28. maja). Niestety, z tych dni nie skorzystamy dodatkowo. 

Kalendarz dni ustawowo wolnych w 2023 roku

Prezentując kalendarz wszystkich świąt państwowych w 2023, dopisaliśmy dni tygodnia. Dzięki temu łatwiej rozpoznać te święta, które tworzą długie weekendy. 

Dni ustawowo wolne w 2023 roku:

 • 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
 • 9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
 • 10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Państwowe (poniedziałek)
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
 • 28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
 • 8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)

Długi weekend czeka więc pracowników w: kwietniu (Wielkanoc), maju ponieważ 1 maja w tym roku wypada w poniedziałek. Dodając jeden dzień urlopu we wtorek 2 maja, można uzyskać aż 5 dni przerwy. Dłuższy odpoczynek będzie można zaplanować także w czerwcu, dodając urlop w piątek 9 czerwca i w sierpniu, wykorzystując urlop w poniedziałek 14 sierpnia.

Źródła: Infor.plZielonalinia.gov.pl

TOK FM PREMIUM