Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie rezygnacji abp. Wiktora Skworca

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego. Nowym metropolitą został abp. Adrian Galbas - poinformowała we wtorek Nuncjatura Apostolska.
Zobacz wideo

"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC" - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie Archidiecezji Katowickiej.

W lipcu 2021 roku Abp Wiktor Skworc zrezygnował z zasiadania w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformowała archidiecezja krakowska, hierarcha zrezygnował też z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. 

Abp Wiktor Skworc oskarżony o tuszowanie pedofilii

Początkiem kłopotów abp. Skworca była publikacja przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego informacji dotyczących molestowania chłopców w wiosce Wola Radłowska, niedaleko Tarnowa. Jak napisał na blogu ksiądz, sprawcą był pracujący przed laty w tej parafii - ks. Stanisław P.

O molestowaniu nauczyciele i rodzice poszkodowanych chłopców powiadomili w 2002 roku biskupa Wiktora Skworca, który kierował  wtedy diecezją tarnowską. Stanisław P. do zarzucanych mu czynów się nie przyznał, ale zrezygnował z kierowania parafią w Woli Radłowskiej. Tłumaczono to problemami ze zdrowiem.

Rok później - za zgodą Skworca - ksiądz P. wyjechał na Ukrainę. Skworc podejmował decyzje dotyczące księdza P. w czasie, gdy obowiązywał już wprowadzony przez Jana Pawła II przepis, by wszystkie sprawy związane z molestowaniem dzieci przez duchownych trafiały bezpośrednio do Watykanu.

Także podczas pracy na Ukrainie P. molestował dzieci. W sumie, jak relacjonował na blogu ks. Isakowicz-Zaleski, poszkodowanych przez P. było 13 chłopców.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM