Czy będzie dymisja Michała Probierza? "Oni stracili kontakt z rzeczywistością"
- Nowym kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski został decyzją trenera Michała Probierza - Piotr Zieliński. Dotychczasowy kapitan Robert Lewandowski ogłosił, że nie będzie grał w reprezentacji, którą prowadzi Probierz;
- Zdaniem Dariusza Dziekanowskiego trzeba zadać sobie pytanie, jaka atmosfera jest w reprezentacji. "Drużyna powinna piąć się do góry, żeby być partnerem dla Lewandowskiego, bo nie chciałbym, żeby Lewandowski dochodził do poziomu naszych niektórych zawodników" - powiedział były reprezentant Polski;
- "Probierz na razie nic nie osiągnął jako trener" - mówił Dziekanowski, oceniając, że decyzja trenera ws. Lewandowskiego "to jest tak małe i rozwalające zespół". "A zespół trzeba budować, a nie rozwalać" - podkreślił.
Niedziela przyniosła trzęsienie ziemi w piłkarskim światku w Polsce. Najpierw dowiedzieliśmy się, że trener Michał Probierz zdecydował, że kapitanem reprezentacji Polski w piłce nożnej nie będzie już Robert Lewandowski tylko Piotr Zieliński. Robert Lewandowski odpowiedział na tę decyzję rezygnacją z gry w drużynie narodowej, dopóki jej trenerem będzie Probierz.
- W ogóle nie byłem na to przygotowany, usypiałem dzieci. Rozmowa trwała kilka minut. Nawet nie miałem czasu poinformować rodziny czy porozmawiać z kimkolwiek o tym, co się wydarzyło, bo po kilku chwilach ukazał się komunikat na stronie PZPN-u. Sposób, w jaki zostało mi to zakomunikowane, naprawdę jest dla mnie zaskakujący - tak o tych wydarzeniach mówił Lewandowski w rozmowie ze Sportowymi Faktami Wirtualnej Polski. Najlepszy polski piłkarz podkreślił, że choć Probierz zawiódł jego zaufanie, to "reprezentacja zawsze była dla mnie najważniejsza".
Konflikt Probierza z Lewandowskim. Trener "zawładnął głowami zawodników"
Trener podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że jego zdaniem to właśnie teraz jest najlepszy czas na zmianę kapitana reprezentacji. - Nie było innej możliwości, dlatego rozmawiałem przez telefon. (...) Zadzwoniłem do Roberta, porozmawiałem chwilę, przekazałem informację, że ze względu na to, że musimy coś zmienić w tej drużynie, to uważam, że lepszym kapitanem byłby Piotrek Zieliński. Odpowiedzią Roberta było, że opaska kapitana nic nie znaczy, że w tym zespole to nic nie zmieni. Uważam, że bardzo dużo to zmieni - mówił trener.
A nowy kapitan - Piotr Zieliński deklarował, że "szanuje decyzję trenera". I chce pełnić funkcję kapitana "jak najlepiej" potrafi.
Jak komentował w TOK FM Dariusz Dziekanowski, przeraziło go, że "Piotr Zieliński mówił jak grzeczny chłopiec w I klasie szkoły podstawowej, że nie odpowie na pytania dziennikarzy - trener odpowie". - Chyba Probierz zawładnął głowami zawodników. Fajnie, gdyby to było z korzyścią dla wyników, ale myślę, że to jest bardziej paraliżujące niż wzmacniające zawodników - komentował były reprezentant Polski w piłce nożnej.
Zdaniem rozmówcy Szymona Kępki cała sprawa pokazuje, jaka atmosfera panuje od dawna w reprezentacji. Na pytanie o komentarze piłkarzy, którzy mają popierać decyzję trenera reprezentacji Polski, odpowiedział: "To chyba jest przeciek od Michała Probierza albo jego asystenta". - Proszę sobie zdać pytanie, jaka atmosfera panuje, skoro Lewandowskiemu robi się łaskę, że gra, a jak nie strzeli bramki, to jest winny. To drużyna powinna piąć się do góry, żeby być partnerem dla Lewandowskiego, bo nie chciałbym, żeby Lewandowski dochodził do poziomu naszych niektórych zawodników - stwierdził Dziekanowski.
"Probierz bardzo niekomfortowo czuje się wśród gwiazd"
Zdaniem gościa TOK FM nie jest możliwy powrót Roberta Lewandowskiego do reprezentacji. - Myślę, że Probierz nic nie zrobił, żeby Maciejowi Szczęsnemu chciało się grac w reprezentacji. Myślę, że Michał Probierz bardzo niekomfortowo czuje się wśród gwiazd - mówił.
Jak ocenił, w całej sprawie chodzi o szacunek. - Rolą trenera jest, żeby jak najlepiej wykorzystać umiejętności piłkarskie zawodnika dla dobra drużyny. Jeżeli po 158 meczach Probierz doszedł do wniosku, że Lewandowski się nie nadaje - trzeba zabrać mu opaskę, to tak jakby się chciał go pozbyć. Ambitny zawodnik, który nie da sobie w kaszę dmuchać, bardzo dobrze zareagował, że nie będzie grał za czasów trenera. Probierz na razie nic nie osiągnął jako trener. Pamiętajmy, że ostatni mecz z Litwą wygrał dzięki Lewandowskiemu - przypomniał Dariusz Dziekanowski.
Według gościa TOK FM decyzja o odsunięciu Lewandowskiego z funkcji kapitana to "jest małe i rozwalające zespół". - A trzeba budować zespół, a nie rozwalać - podkreślił.
O co chodzi w awanturze z Lewandowskim i Probierzem? 'Sytuacja jak z piaskownicy'
A czy możemy się spodziewać dymisji Michała Probierza? - Widzieliśmy już reprezentację, która nie jest zdeterminowana, żeby grać, że jest apatia. Wyrzucenie zawodnika, który wiele może dać reprezentacji, to nie jest klucz do tego wszystkiego. Nie ma pomysłu na reprezentację - zaczął Dziekanowski. I przypomniał, że obecny szef Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza nie ma rywala w walce o reelekcję. - To niezbyt dobrze dla piłki. Te decyzje, które są podejmowane, świadczą o tym, że oni stracili kontakt z rzeczywistością - uważa Dariusz Dziekanowski, który rozegrał w reprezentacji 63 mecze i strzelił 20 goli.