Atak hakerów na rosyjską telewizję. Anonymous uderzają w propagandową tubę Putina

Grupa hakerów o nazwie NB65 (Network Battalion 65') powiązana z Anonymous zaatakowała Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową. Wykradli olbrzymią bazę danych, którą zamierzają opublikować w sieci.

Atak hakerów na centrum rosyjskiej propagandy - ogromny wyciek danych

Sukcesem powiązanej ze sobą grupy Anonumous pochwalili się na Twitterze:

- Grupa hakerów z "NB65" zhakowała i włamała się do VGTRK (Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa). Wkrótce zamierzają upublicznić 870 GB danych.

Do hakerskiego ataku miało dojść w niedzielę 27.03.2022. 

VGTRK to główny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny na terenie Federacji Rosyjskiej. Kompanię powołał do życia Borys Jelcyn w 1990 roku. Początkowo w ramach WGTRK funkcjonowało jedynie radio. 10 grudnia 1990 rozpoczęło emisję Radio Rossii (ros. Радио России). 13 maja 1991 uruchomiono pierwszy kanał telewizyjny – obecną Rossiję 1.

Od 1993 WGTRK ma status nadawcy ogólnopaństwowego. Od 1998 roku działa jako holding i jest w całości własnością państwa

.Głównymi kanałami WGTRK są Russia-1, Russia 24 i RTR Planeta.

Putin na celowniku Anonymous. Hakerzy wypowiedzieli mu cyberwojnę

W dniu wybuch wojny w Ukrainie, grupa Anonymous wypowiedziała cyberwojnę Władimirowi Putinowi. Dotychczas hakerzy dokonali kilku udanych ataków na strony rządowe Rosji, zhakowali także Centralny Bank Federacji Rosyjskiej kradnąc z niego 28 GB danych takich, jak umowy, korespondencje, informacje dotyczące rosyjskich oligarchów czy raporty dotyczące faktycznego stanu rosyjskiej gospodarki. Dane upublicznili w sieci.

Z początkiem marca hakerom udało się zaś włamać do dwóch rosyjskich serwisów streamingowych, gdzie pokazali materiały z wojny w Ukrainie.

Anonymous wzięli na celownik także firmy, które po agresji Rosji na Ukrainę nie zdecydowały się wycofać z rosyjskiego rynku. Ich presja okazała się skuteczna, bowiem długo opierające się opuszczeniu Rosji Nestle, pod wpływem groźby Anonymous oraz bojkotu konsumentów, podjęło decyzję o znacznym ograniczeniu swojej działalności biznesowej na terenie Rosji:

- Ponieważ na Ukrainie trwa wojna, nasze działania w Rosji będą koncentrować się na dostarczaniu niezbędnej żywności, takiej jak żywność dla niemowląt oraz żywność medyczna/szpitalna — a nie na osiąganiu zysków. Takie podejście jest zgodne z naszym celem i wartościami. Podtrzymuje ono zasadę zapewnienia podstawowego prawa do żywności. W przyszłości wstrzymujemy sprzedaż znanych marek Nestlé, takich jak między innymi KitKat i Nesquik. Wstrzymaliśmy już niepotrzebny import i eksport do i z Rosji, wstrzymaliśmy wszelkie reklamy oraz zawiesiliśmy wszelkie inwestycje kapitałowe w tym kraju. Oczywiście w pełni stosujemy się do wszystkich międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję. - czytamy w oświadczeniu Nestle

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM