Anonymous grożą firmom, które zostały w Rosji: Macie 48 godzin

Grupa Anonymous, która od początku wojny na Ukrainie stara się zaszkodzić reżimowi Władimira Putina, tym razem wzięła na celownik firmy, które nie wycofały swoich interesów z Rosji.

Kiedy rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy, większość zachodnich firm, na znak protestu wobec wojennych działań Władimira Putina postanowiła wycofać swoje interesy z jego kraju. Nie wszystkie marki działające w Rosji podjęły jednak taką decyzję. Ci, którzy zostali, stali się celem licznych ataków i konsumenckich bojkotów. Teraz jednak mogą znaleźć się w obliczu poważniejszych problemów, bowiem postanowiła zająć się nimi grupa Anonymous.

Anonymous ostrzegają - wycofajcie się z Rosji, albo …

Na twitterowym koncie Anonumous pojawiła się wiadomość skierowana do firm, które mimo zbrodniczych działań Kremla na Ukrainie, nie wycofały się z Rosji: 

- Apelujemy do wszystkich firm, które wciąż współpracują z Rosją płacąc podatki zasilające budżet kremlowskiego, zbrodniczego reżimu: Wycofajcie się z Rosji. Dajemy wam 48 godzin na refleksję i wycofanie z Rosji, w przeciwnym razie stanie się naszym celem. - czytamy w poście opublikowanym 20 marca.

Firmy takie, jak Nestle, Burger King, czy Leroy Merlin mają czas na zakończenie swoich biznesów w Rosji do wtorkowego południa. Firma Nestle jako pierwsza przekonała się, jakie są skutki ataki Anonymous. Grupa włamała się do bazy danych firmy i opublikowała dane kontaktowe pracowników, adresy mailowe, ich nazwiska i służbowe stanowiska.

- Anonymous obarcza was winą za śmierć bezbronnych matek i dzieci. Nestle, wycofajcie się w Rosji. Zostając w Rosji sponsorujecie wojnę na Ukrainie - napisali na Twitterze hakerzy. 

Anonymous bardzo szybko zareagowali na inwazję Rosji na Ukrainę. W dniu, w którym rosyjskie wojska przekroczyły ukraińską granicę, hakerzy zapowiedzieli, że wypowiadają reżimowi Władimira Putina cybernetyczną wojnę. Od tego czasu udało im się skutecznie zaatakować i zablokować kilka rosyjskich rządowych stron internetowych. Udało im się także włamać do rosyjskich serwisów streamingowych Wink i Ivi oraz państwowych kanałów telewizyjnych Russia 24, Channel One, Moscow 24. Zamiast propagandy zaczęto tam transmitować prawdziwe materiały wojenne i apel o zaprzestanie działań wojennych Rosji w Ukrainie.

Jakie firmy zostały w Rosji? Lista wstydu

Wśród firm, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku, z największym potępieniem spotkała się  Grupa Adeo (Asscoiate Familiale Mulliez), do której należy Leroy Merlin, Decathlon oraz Auchan. W Rosji pozostają także producent chipsów i innych przekąsek Lorenz, sieć sklepów Spar, firmy Metro, Accor, Ecco, Raiffeisen Bank i UniCredit, Asus, Renault, czy Subway. 

Znacznie dłuższa jest lista marek, które postanowiły swoją działalność w Rosji zakończyć. Znalazło się na niej ponad 400 przedsiębiorstw. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM