Ukraina. Jak teraz wygląda Bucza, Borodianka, Mariupol i Hostomel? Zdjęcia miast przed i po wojnie

Masakra w Buczy, zrujnowany Mariupol i inne miasta wstrząsają i ukazują bestialstwo Rosjan. Płoną domy, szkoły i szpitale. Na ulicach widać ciała zamordowanych cywili. Tak wyglądają ukraińskie miasta "wyzwolone" przez Rosjan.

Masakra w Buczy. Zdjęcia pokazują najstraszliwsze oblicze wojny na Ukrainie

Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z okolic Kijowa, świat obiegły szokujące zdjęcia. Bucza, miejscowość licząca ok. 36 tys. mieszkańców, stała się świadkiem zbrodni wojennych popełnianych na ludności cywilnej. O Buczy mówiło się, że jest sypialnią Kijowa, tak niewiele dzieliło ją od stolicy. Dziś to miasto duchów, pełne masowych grobów, ruin i zrozpaczonych ocaleńców, którym cudem udało się ujść z życiem.

- Wiele trupów, setki trupów w masowych grobach. Jeden z takich zbiorowych grobów został odkopany w Buczy, gdzie byli cywile, zarówno dzieci, jak i dorośli - powiedział w tureckiej telewizji prezydent Wołodymyr Załenski, który był na miejscu, by na własne oczy przekonać się, co Rosjanie zrobili pod Kijowem.

Bucza przed wojną na Ukrainie, 2010 rokBucza przed wojną na Ukrainie, 2010 rok (Fot. IgorTurzh / Wikipedia)

Wojna w Ukrainie. Zniszczone czołgi rosyjskich agresorów. Bucza, Ukraina, 6 kwietnia 2022 r.Wojna w Ukrainie. Zniszczone czołgi rosyjskich agresorów. Bucza, Ukraina, 6 kwietnia 2022 r. Fot. Felipe Dana / AP Photo

Wojna w Ukrainie - masakra w Buczy. Rosjanie zabijali cywilów na ulicach, w domach, w schronach.. Bucza, Ukraina, 2 kwietnia 2022 r.Wojna w Ukrainie - masakra w Buczy. Rosjanie zabijali cywilów na ulicach, w domach, w schronach.. Bucza, Ukraina, 2 kwietnia 2022 r. Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Bucza, 4 kwietnia. Zdjęcie ilustracyjne.Bucza, 4 kwietnia. Zdjęcie ilustracyjne. Bucza, 4 kwietnia. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo

Borodianka jak druga Bucza. Zdjęcia miasta, które dopiero odkryje swoją tragedię

Wśród podkijowskich miejscowości okupowanych przez Rosjan znalazła się również Borodianka (pisane również jako Borodzianka). Już teraz porównywana jest do Buczy, choć wciąż nie oszacowano skali tamtejszej tragedii. Według Wołodymyra Załenskiego sytuacja w Borodiance jest o wiele gorsza.

To kilkunastotysięczne miasto zostało niemal zrównane z ziemią. Wszędzie widać zniszczone budynki, w zawalonych piwnicach wciąż znajdują się ciała, a na każdym rogu czyhają pozostawione przez Rosjan miny.

Borodzianka (Borodianka) przed wojną na Ukrainie,Borodzianka (Borodianka) przed wojną na Ukrainie, Google Street View (maj 2015)

Agresja Putina na Ukrainę. Rosjanie mordują cywili i ostrzeliwują bloki mieszkaniowe.Borodianka, 5 kwietnia 2022 r.Agresja Putina na Ukrainę. Rosjanie mordują cywili i ostrzeliwują bloki mieszkaniowe.Borodianka, 5 kwietnia 2022 r. Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Tak wygląda zniszczona Borodzianka.Tak wygląda zniszczona Borodzianka. Facebook/Staff of the Armed Forces of Ukraine

Mariupol porównywany jest do Drezna i Warszawy w okresie II wojny światowej. Jak teraz wygląda?

Od początku wojny Mariupol pozostaje praktycznie odcięty od świata. To portowe miasto, liczące ponad 400 tys. mieszkańców, zostało całkowicie okrążone przez Rosjan. Mimo wszystko jego obrońcy, w tym znany powszechnie pułk Azow, nie zamierzają się poddawać. Płacą za to najwyższą cenę, ponieważ Rosjanie niszczą wszystko, czego nie są w stanie przejąć.

- Według tylko wstępnych ocen w Mariupolu w ciągu miesiąca blokady zginęło 5 tys. osób, z których około 210 to dzieci - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko, którego słowa cytuje portal Ukraińska Prawda. Dodaje przy tym, że w ostatnim ataku na szpital 50 osób spłonęło żywcem. Jednocześnie Rosjanie zamienili Mariupol w morze ruin, ponad 90 proc. infrastruktury miasta nie nadaje się do użytku.

Mariupol, zdjęcia satelitarne przed atakiem RosjanMariupol, zdjęcia satelitarne przed atakiem Rosjan AP / AP

Mariupol po rosyjskich atakach (zdjęcie ilustracyjne)Mariupol po rosyjskich atakach (zdjęcie ilustracyjne) AP / AP

MariupolMariupol Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo

Mariupol przed wojną na UkrainieMariupol przed wojną na Ukrainie (Fot. Mrpl.travel / Wikipedia)

Hostomel. To tutaj rosyjscy snajperzy na cywilach trenowali zabijanie

Hostomel jest niewielkim miastem w obwodzie kijowskim, leżącym tuż obok stolicy Ukrainy. Podobnie jak Bucza i Borodianka, stanowił niemal przedmieścia Kijowa. To właśnie w Hostomelu rozpoczęło się rosyjskie natarcie, gdy jedne z pierwszych rakiet spadły na tamtejsze lotnisko. Później miasto znalazło się pod okupacją, a o jej konsekwencjach poinformował na Telegramie były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow:

- Policja ujawniła 11 zwłok cywilów w jednym z garaży przy ulicy Świętopokrowskiej w Hostomlu. Miejscowi mówią, że strzelanie do cywilów było szkoleniem dla rosyjskich snajperów, którzy następnie wciągali zwłoki do garażu - napisał.

Hostomel przed wojnąHostomel przed wojną (Fot. Kiyanka / Wikipedia)

Hostomel w obwodzie kijowskim, UkrainaHostomel w obwodzie kijowskim, Ukraina Fot. Felipe Dana / AP Photo

Hostomel w obwodzie kijowskim, UkrainaHostomel w obwodzie kijowskim, Ukraina Fot. Felipe Dana / AP Photo

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM