Zakaz importu ropy, odcięcie banków od systemu SWIFT. Kolejny pakiet sankcji UE na Rosję

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, jakie sankcje wobec Rosji znajdą się w kolejnym pakiecie przygotowanym przez Wspólnotę. Chodzi między innymi o zakaz importu ropy naftowej czy odcięcie rosyjskich banków od systemu przelewów SWIFT.

- Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, podając szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji, który ma zostać wprowadzony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

- W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają (prezydentowi Rosji Władimirowi - red.) Putinowi na sianie zniszczenia - powiedziała von der Leyen.

Ponadto UE planuje zakazać emisji trzech dużych rosyjskich nadawców państwowych w krajach Unii.

W grę wchodzi też plan odbudowy dla Ukrainy  - po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. 

TOK FM PREMIUM