Wakacje 2022: Najpiękniejsze i najpopularniejsze wyspy Chorwacji. Tam warto pojechać

Chorwacja od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Nic dziwnego, bowiem poza malowniczą Dalmacją i urzekającą Istrią ma również przepiękne wyspy, które przyciągają turystów z całego świata, a zwłaszcza żeglarzy. Oto ranking najpopularniejszych z nich.

Chorwacja to kraina malowniczych i w większości bezludnych wysp

Położona nad Morzem Adriatyckim Chorwacja, to jak czytamy w Wikipedii państwo posiadające wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy.

Łączna długość linii brzegowej Chorwacji wynosi 6 278 km, z tego 4 398 km to wybrzeża wysp i wysepek. Chorwacja ma w sumie 1244 wyspy. Według statystyk tylko 47 z nich jest zamieszkałych

Duże wyspy Chorwacji - piękna przyroda i historyczne zabytki

Hvar - nazywana "królową chorwackich wysp" słynie z malowniczych pól lawendy, winnic i gajów oliwnych. Położona w środkowej Dalmacji, jest uważana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych na świecie. Wizytówką wyspy jest miasto Hvar pełne historycznych zabytków oraz klimatycznych restauracji. Wyspa ma także malownicze plaże, liczne porty i przystanie. 

Miasto Hvar w DalmacjiMiasto Hvar w Dalmacji Fot. Shutterstock

Krk - położona na północy Chorwacji w zatoce Kvarner jest połączona ze stałym lądem Krckim Mostem.

Najbardziej znaną miejscowością na wyspie jest miasteczko Baška. W samym mieście i w jego okolicach znajduje się wiele pięknych plaż Adriatyku, takich jak Vela. Miasto Krk jest stolicą wyspy i głównym ośrodkiem działalności w regionie. Jego stara część jest otoczona 2000-letnimi murami obronnymi. Będąc na wyspie trzeba koniecznie odwiedzić Vrbnik, przepiękne miasteczko na skale z widokami na zatokę kvarnerską. Znajdziemy tu także najwęższą ulicę na świecie

Chorwacja, Vrbnik, wyspa Krk. Vrbnik to nadmorskie miasteczko malowniczo położone na szczycie skalistego klifu, skąd roztacza się piękna panorama gór. W miasteczku zachowały się pozostałości murów obronnych.Chorwacja, Vrbnik, wyspa Krk. Vrbnik to nadmorskie miasteczko malowniczo położone na szczycie skalistego klifu, skąd roztacza się piękna panorama gór. W miasteczku zachowały się pozostałości murów obronnych. Chorwacja, Vrbnic, wyspa Krk/Fot. Shutterstock

Korcula - piękna, majestatyczna wyspa w południowej Dalmacji. Jest połączeniem przepięknej przyrody i tysiącletniej kultury. Na wyspie Korcula urodził się ponoć sam Marco Polo.

Samo miasto Korcula to wąskie uliczki, stare kamienice, czerwone dachówki. Średniowieczne korculańskie ulice starówki ułożone są na kształt rybiego szkieletu. Otacza je aż osiem zachowanych baszt.  Niektórzy nazywają miasto małym Dubrownikiem. Miasto Korcula znane jest również z  Moreški, czyli tańca z mieczami przy akompaniamencie orkiestry dętej. 

Wyspa jest pagórkowata z bujną, zieloną roślinnością. Znajdziemy na niej dużo upraw winorośli oraz rodzinne winiarnie, w których można spróbować wspaniałego wina Pošip. Wyspa oferuje wiele urokliwych dzikich plaż i zatoczek

KorculaKorcula Kite_rin / Shutterstock

Brać - to największa wyspa Dalmacji. Słynie na całym świecie z niezwykłej i unikatowej plaży w kształcie rogu nazwanej Zlatni Rat (Złoty Róg), która znajduje się w miejscowości Bol. W sezonie letnim miejsce tętni życiem, szczególnie w miastach Supetar i Pucišć.

Chorwackie małe wysepki - doskonała alternatywa dla lubiących ciszę i spokój

Unije - to Położona w Zatoce Kvarner maleńka wyspa z niewielką liczbą mieszkańców, tylko jedną wioską i pięknymi plażami. 

Palagruža - mała, wapienna wyspa na której regularnie przebywają tylko latarnicy opiekujący się 91-metrową latarnią morską, w której udostępniane są noclegi. 

Galesnjak - zwana wyspą zakochanych z uwagi na fakt, iż ma kształt serca. Znajduje się na Kanale Pasman i jest własnością prywatną. Jednak w sezonie jest udostępniana dla turystów. 

palagruža, chorwacja, wyspapalagruža, chorwacja, wyspa Kyknos/CC/Wikimedia

TOK FM PREMIUM