Parlament Europejski krytykuje Komisję Europejską. Przyjęto rezolucję dotyczącą polskiego KPO

Parlament Europejski wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca 2022 Komisja pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy.
Zobacz wideo

Rezolucję poparło 411 europosłów, 129 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Europosłowie są poważnie zaniepokojeni, że Komisja dała zielone światło dla polskiego KPO, domagając się równocześnie zbyt mało, jeśli chodzi o przestrzeganie praworządności przez rząd PiS-u. Ta - jak podkreślają - jest nad Wisłą wciąż łamana. Są przy tym niezadowoleni ze zbyt łagodnych kamieni milowych, czyli warunków, które Warszawa musi zrealizować, by dostać unijne pieniądze.

Deputowani w niewiążącej prawnie rezolucji zaznaczyli m.in., że Polska nie może dostać żadnych środków do czasu, aż nie wdroży wszystkich orzeczeń TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19 z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W Krajowym Planie Odbudowy, czyli dokumencie opisującym sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Polski KPO

Polski rząd już ponad rok temu przesłał do Komisji Europejskiej KPO, by został on finalnie zaakceptowany. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną tego sądu, wprowadzając do niej blisko 30 poprawek. Ustawa została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, by dać zielone światło dla zaakceptowania przez KE polskiego KPO. Komisja Europejska oczekiwała bowiem - zgodnie z decyzją TSUE - likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, a także wdrożenia innych zmian - tzw. kamieni milowych - związanych z ważnymi aspektami niezależności polskiego sądownictwa.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM