Niemcy. W pierwszych badania wody z Odry nie znaleziono toksyn. "Pozostajemy ostrożni"

Przyczyna katastrofy ekologicznej na Odrze nadal pozostaje nieustalona - informuje portal dziennika "Berliner Zeitung". Pierwsze wyniki badań próbek wody nie wykazały podwyższonych poziomów metali takich jak rtęć.
Zobacz wideo

Stowarzyszenie ekologiczne BUND szacuje, że w ciągu ostatnich kilku dni w Odrze mogło zginąć nawet 100 ton ryb. "Fakt jest taki, że w martwych rybach nie wykryto żadnych pozostałości toksycznych substancji. Tak mówią wyniki ostatnich testów laboratoryjnych" - donosi "BZ". - Spożycie ryb prawdopodobnie nie jest więc szkodliwe. Ale oczywiście pozostajemy ostrożni" - mówi Gernot Schmidt (SPD), starosta powiatu Maerkisch-Oderland.

- Jeszcze nie wiemy dokładnie, co spowodowało te zatrucia ryb - skomentował premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD), który przybył do Lebus, aby osobiście zorientować się w sytuacji. W Lebus i Schwedt 350 wolontariuszy wyłowiło w ostatnich dniach tony martwych ryb z Odry.

Zdaniem brandenburskiego ministra środowiska Axela Vogla (Zieloni) powodów wymierania prawdopodobnie może być kilka, w tym takie czynniki, jak susza i niski poziom wód. W jego ocenie zniszczeniu uległ cały ekosystem Odry.

- Uważamy, że nie jest to katastrofa, której efekty da się usunąć w ciągu sześciu miesięcy poprzez ponowne zarybienie - podkreślił Vogel. Minister wykluczył też, że wymieranie ryb miałaby powodować rtęć w wodzie. - Rtęć gromadzi się bardzo powoli, powoduje śmierć zwierząt po dłuższym czasie -wyjaśnił Vogel.

Wyniki badań wody niejednoznaczne

Jeśli chodzi o próbki wody, wyniki nie były jednoznaczne - dowiaduje się "BZ". W niektórych miejscach nad Odrą faktycznie występują wartości rtęci nieco powyżej zakresu tolerancji. Ponadto laboratorium państwowe stwierdziło bardzo wysoki poziom soli i wyższą wartość pH (między 8 a 9,2).

"Zastanawiająca jest też znacznie podwyższona zawartość tlenu przy temperaturze rzeki przekraczającej niekiedy 25 stopni" - dodaje "BZ", podkreślając, że woda z Odry ma zostać ponownie zbadana pod kątem obecności metali ciężkich.

Władze niemieckie i polskie podczas spotkania, które odbyło się w niedzielę w Szczecinie, ustaliły, że będą ściślej współpracować w celu wyjaśnienia katastrofy. Już we wtorek eksperci z obu krajów chcą się spotkać i przedstawić informacje, mogące pomóc w ustaleniu przyczyn.

- Jeśli chodzi o urlopowiczów, przebywających nad Bałtykiem, to nie ma dla nich zagrożenia - ocenia Till Backhaus (SPD), minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego. - Codziennie pobieramy próbki wody - podkreśla Backhaus.

"Jest więc nadzieja, że ewentualne toksyny będą wystarczająco rozcieńczone, gdy trafią do Bałtyku po przebyciu kilkuset kilometrów" - podsumowuje "BZ".

TOK FM PREMIUM