Rosyjskie rakiety spadły na Zaporoże. "Celami wroga były obiekty infrastruktury"

Rosjanie zaatakowali elektrociepłownię w obwodzie winnickim dronami Shahed-136. Przeprowadzili też atak rakietowy na Zaporoże - powiadomiły władze.
Zobacz wideo

"Atak na elektrociepłownię Ładyżynską. Dwa drony-kamikadze Shahed-136. Wszystkie służby działają. Trzymajcie się zasad bezpieczeństwa podczas alarmu lotniczego- zaapelował rano w we wtorek Serhij Borzow, szef władz obwodu winnickiego.

Władze obwodu zaporoskiego powiadomiły z kolei o kolejnym ataku rakietowym na jego stolicę - Zaporoże. "Celami wroga były obiekty infrastruktury. Informacje o zniszczeniach i poszkodowanych osobach są ustalane" - podał Ołeksandr Staruch, szef władz obwodu.

We wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie, ogłoszono alarm rakietowy; rosyjskie wojska ponownie ostrzeliwują sąsiedni kraj - powiadomili we wtorek rano agencja Ukrinform i szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Alarm nie obowiązuje jedynie w obwodach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, iwanofrankowskim, rówieńskim i zakarpackim.

O wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim Ukrainy informują we wtorek rano władze lokalne i ukraińskie kanały w komunikatorze Telegram.

W obwodzie kijowskim i odeskim uruchomiono systemy obrony powietrznej. O zagrożeniu atakami powiadomiły władze obwodów tarnopolskiego i iwanofrankowskiego na zachodzie kraju.

Ostrzał Kijowa

W poniedziałek rano wojska rosyjskie zaatakowały rakietami miasta w całej Ukrainie, uderzając głównie w obiekty infrastruktury, w tym sieci energetyczne i ciepłownicze. To największy od początku wojny taki zmasowany atak rakietowy Rosji. Zginęło co najmniej 11 osób, a 89 zostało rannych.

Rosyjskie rakiety trafiały rano w sam środek pełnych ludzi ulic, place zabaw. Celem rakiet stały się domy mieszkalne, biurowce, szkoły, na ulicach płonęły samochody z pasażerami w środku. Jak poinformowała policja, uszkodzono co najmniej 70 obiektów infrastruktury, w tym 29 obiektów infrastruktury krytycznej. Gabinet prezydenta poinformował o uszkodzeniu 117 obiektów.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM