Białoruś. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki skazany na 10 lat przez sąd w Mińsku

Aleś Bialacki białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej.
Zobacz wideo

Trzej inni aktywiści, współpracownicy Alesia Bialackiego, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. O wyroku poinformowało centrum Wiasna, cytowane przez niezależne media.

Skazani zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa karna wobec Wiasny - za motywowaną politycznie. Prokurator żądał dla białoruskiego aktywisty Alesia Bialackiego kary 12 lat więzienia - maksymalnego wymiaru kary.

Bialacki i jego koledzy są więzieni od ponad półtora roku; zostali zatrzymani w lipcu 2021 roku.

Akta sprawy liczyły 283 tomy, po 300 stron każdy. Jest to rekord w procesie politycznym działaczy, podczas którego wyznaczono również około 100 świadków i przeprowadzono 120 rewizji w całym kraju - pisała Nasza Niwa.

Aleś Bialacki to białoruski aktywista i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

60-letni dziś Aleś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W 2021 roku został umieszczony w areszcie, pod sfingowanymi zarzutami. Początkowo władze oskarżały go o "niepłacenie podatków". Potem zarzuty zmieniono na "kontrabandę" i "finansowanie protestów".

W 2022 roku Aleś Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. 

Przypomnijmy, że na początku lutego sąd w Grodnie skazał na 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza.

TOK FM PREMIUM