Raport francuskiej komisji obciąża partię Marine Le Pen. "Uprzywilejowana przez Moskwę"

Raport francuskiej komisji parlamentarnej do spraw rosyjskich wpływów wymierzony jest w Zjednoczenie Narodowe, którego liderką jest Marine Le Pen - ocenia stacja Franceinfo, która opublikowała w czwartek fragmenty 200-stronicowego dokumentu.
Zobacz wideo

W raporcie wskazano na powiązania między Rosją a niektórymi politykami Zjednoczenia Narodowego (RN), takimi jak Thierry Mariani i Aymeric Chauprade, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia dawnego Frontu Narodowego w latach 2014-2019. "Chauprade 'niezaprzeczalnie odegrał kluczową rolę w budowaniu więzi między Frontem Narodowym a niektórymi osobami bliskimi Putinowi" – napisano w raporcie.

Dokument cytuje słowa eurodeputowanej Nathalie Loiseau, z którą komisja śledcza rozmawiała 6 kwietnia. Zdaniem byłej minister ds. europejskich partia Le Pen jest "uprzywilejowana przez Moskwę do szerzenia wpływów (Rosji) we Francji, podobnie jak w innych częściach Europy, w tym wśród skrajnej prawicy".

"Związek ten tłumaczy się w szczególności silną zbieżnością poglądów z władzami rosyjskimi w zakresie wartości politycznych i w kwestiach geopolitycznych" – ocenia raport. Przywołuje rusofilskie stanowisko Jean-Marie Le Pena w przeszłości, gdy ocenił on, że "strategia politycznego i ideologicznego zbliżenia między partią a reżimem moskiewskim zostanie ustrukturyzowana i przyspieszona" po przejęciu władzy przez jego córkę Marine Le Pen. Raport podkreśla częste kontakty urzędników RN z urzędnikami rosyjskimi.

W raporcie zauważono, że Marine Le Pen wielokrotnie broniła aneksji Krymu przez Rosję. "To była bezpośrednia transmisja oficjalnego rosyjskiego dyskursu", "wyraźnie doceniana w Moskwie" - napisano. "Wszystkie uwagi Le Pen na temat Krymu z jej przesłuchania przed komisją śledczą powtarzają słowo w słowo oficjalny język reżimu Putina" – uważa Constance Le Grip. "Należy jednak zauważyć, że agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku oznaczała osłabienie prorosyjskich stanowisk Zjednoczenia Narodowego" – uważa sprawozdawczyni.

Wsparcie z Kremla dla Marine Le Pen

W raporcie wymieniono dwa rodzaje wsparcia RN dla Rosji: podróże do tego kraju i głosowania w Parlamencie Europejskim. Marine Le Pen "co najmniej cztery razy odwiedziła Moskwę: w 2013, 2014, 2015 i 2017 roku" - przypomina raport.

"Od marca 2019 roku do lutego 2022 roku Zjednoczenie Narodowe nie przegłosowało ani jednego tekstu krytycznego wobec Rosji" — czytamy w dokumencie.

Raport wskazuje, że była mikroskopijna partia Jean-Marie Le Pena, Cotelec, skorzystała w 2014 roku z pożyczki w wysokości 2 mln euro zaciągniętej od cypryjskiego przedsiębiorstwa Vernonsia Holdings. Według serwisu Mediapart wsparcie to miało być finansowane z funduszy rosyjskich powiązanych z byłym agentem sowieckich tajnych służb. "W tym samym roku Front Narodowy zaciągnął pożyczkę w wysokości 9,4 mln euro w rosyjskim banku First Czech Russian Bank" – wskazano.

Marine Le Pen określiła raport dotyczący rosyjskich wpływów jako "nieuczciwy i całkowicie upolityczniony" jeszcze przed jego publikacją.

Komisja powstała z inicjatywy Zjednoczenia Narodowego. Celem partii było oskarżenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jego otoczenia o uleganie rosyjskim wpływom. Komisja miała również zbadać "wszystkie francuskie partie polityczne i przywódców oraz wszystkie potencjalne ingerencje" - wskazywało RN.

W komisji parlamentarnej zasiada łącznie 30 posłów ze wszystkich ugrupowań. Franceinfo podaje, że raport został przyjęty 11 głosami za, przy pięciu przeciw i dwóch wstrzymujących się.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM