Andrzej Duda chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jest projekt zmiany ustawy

Prezydent proponuje, by Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana. Andrzej Duda przygotował projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.
Zobacz wideo

- Chciałem ogłosić fakt, który dla uczestników polskiej sceny politycznej. Ściślej mówiąc myślę tutaj w tym momencie o liderach klubów parlamentarnych i kół parlamentarnych nie jest wielkim zaskoczeniem albowiem kilka dni temu zasygnalizowałem wolę dokonania takiego krok - poinformował Andrzej Duda podczas specjalnego oświadczenia.

- Proponuje, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, a sędziowie, którzy w niej orzekają mieli możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku - powiedział prezydent.

Andrzej Duda proponuje, żeby stworzyć w Sądzie Najwyższym "Izbę Odpowiedzialności Zawodowej", która będzie składała się 11 sędziów.

- Projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy - podkreślił prezydent.

Izba Dyscyplinarna SN, która nie jest sądem

Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym to jedne z elementów tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości, którą po wygranych wyborach w 2015 roku, wprowadza PiS.

Choć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwietniu 2020 roku uznał, że izba nie jest sądem w rozumieniu prawa, to polskie władze do tej pory nie zdecydowały się na zamrożenie jej funkcjonowania lub likwidację.

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN, która m.in. wydała decyzję o zwieszeniu w wykonywaniu obowiązków sędziego Pawła Juszczyszyna, jest powodem napięć na linii Warszawa-Bruksela. Ma to być jeden z najważniejszych powodów, które doprowadziły do tego, że do Polski cały czas nie trafiły pieniądze z unijnego programu odbudowy po pandemii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM