Trzaskowski wygrywa w rankingu zaufania. Wzrost notowań Tuska i złe wieści dla prezesa PiS [SONDAŻ]

Rafał Trzaskowski po raz kolejny wygrał w rankingu zaufania. Za plecami prezydenta Warszawy znaleźli się Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. "Spory spadek zanotował natomiast Jarosław Kaczyński, którego w rankingu zaufania wyprzedzili Elżbieta Witek, Mariusz Błaszczak oraz Robert Biedroń" - wynika z sondażu opublikowanego przez Onet.
Zobacz wideo

Na czele najnowszego rankingu zaufania znalazł się Rafał Trzaskowski. Jak informuje Onet, prezydent Warszawy prowadzi (42,7 proc.), choć w ciągu miesiąca zanotował spadek notowań o 1,3 pkt proc. "Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda, który zanotował wzrost o 0,9 pkt proc. i obecnie ufa mu 40 proc. Polaków. Na ostatnim miejscu podium tak samo, jak miesiąc temu znalazł się Mateusz Morawiecki z wynikiem 37,2 proc. Premier zanotował wzrost o 0,2 pkt proc." - czytamy.

Tuż za podium znaleźli się Szymon Hołownia (36,1 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (33,9 proc.). Liderzy Polski 2050 oraz PSL-u zanotowali nieznaczny wzrost notowań.

Z sondażu wynika, że "duży wzrost zaufania zanotował Donald Tusk". Liderowi PO ufa 32,9 proc. ankietowanych, w październiku było to 29,8 proc. "Natomiast jego największy polityczny rywal, czyli Jarosław Kaczyński nie ma powodów do zadowolenia. Lider PiS zaliczył mocny spadek. W październiku ufało mu 29,8 proc. i znajdował się tuż za szefem PO. Teraz jego wynik wyniósł 26,1 proc. i wyprzedzili go: Elżbieta Witek (29,2 proc.), Robert Biedroń (27,7 proc.) oraz Mariusz Błaszczak (27,7 proc.)" - informuje Onet.

Ziobro liderem tych, którym Polacy ufają najmniej

W rankingu polityków, którym Polacy najmniej ufają, niezmiennie liderem jest Zbigniew Ziobro. Liderowi Solidarnej Polski i ministrowi sprawiedliwości nie uda 72,6 proc. badanych - w październiku było to 70 proc.

Drugi w zestawieniu jest Jarosław Kaczyński (59,7 proc.), a trzecie miejsce zajęli Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin, którzy zepchnęli z podium Krzysztofa Bosaka. Politykom PiS nie ufa 47,5 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 20-21 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM