Cena gazu w 2023 roku. Rząd zdecydował. Zapisy ws. wsparcia dla 300 tys. gospodarstw domowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w piątkowym komunikacie.
Zobacz wideo

Z komunikatu opublikowanego przez KPRM wynika, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

"Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe" – czytamy.

Jak zapowiedziała wcześniej min. Anna Moskwa, około 300 tys. gospodarstw domowych będzie uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządowego. To osoby, które ogrzewają domy gazem oraz mieszczą się w progu dochodowym od 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych do 2100 złotych w przypadku osób samotnych. Jak przekazano w komunikacie KPRM, te osoby mogą liczyć na zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM